Podobu dračímu monumentu vdechnou během Kovářského fóra, které je každoročně předzvěstí celosvětově proslulého setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Na plastice začnou pracovat už v sobotu odpoledne.

Sedm uměleckých kovářů – z toho čtyři Češi a tři Belgičané – mají na zhotovení exponátu celý týden.

„Jedná se o figurální práci – skoleného draka, ležícího na zádech v esovitém prohnutí a roztaženými křídly," přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

České mistry černého řemesla budou zastupovat kováři z Milostovic u Opavy Ondřej Géla, Jan Braunš, Jan Balner a Stanislav Holík. Belgický trojlístek vede Patrick Pelgroms, s nímž spolupracují Philip Vervoort a Raf Nulens.

„Belgičtí mistři patří k pravidelným účastníkům kovářských sympozií po celé Evropě a jejich díla bývají vysoce hodnocena odbornými porotami," zmínil kastelán.

Kovárna Milostovice, již zastupují čtyři umělci, patří ke špičce současné české kovařiny. Mladí tvůrci se zaměřují především na práce, u kterých lze uplatnit tradiční postupy, a na nichž nejlépe vynikají principy kontrastů, spojů a zdobných prvků.

Cena za Dračího otce

Mistři černého řemesla vdechují nezaměnitelným způsobem život drakům a mytologickým figurám.

Každé volné plastice předchází soubory skic, nákresů a modelů tak, aby byl houževnatý materiál využíván co možná nejefektivněji.

„Výsledné figury komponují z mnoha segmentů. Jednotlivé díly do sebe musejí zapadávat jako střípky mozaiky – každý navazuje na ten, s nímž je spojen a zároveň musí korespondovat s celkem," popsal kastelán.

Kováři sklidili vavříny vítězství už na jubilejním třicátém Hefaistonu – a to za plastiku Dračí otec.

Od roku 2011, kdy toto dílo vzniklo, se zrodila celá řada podobně kvalitních prací, z nichž nejživější diskusi rozpoutal monument industriálního kentaura, osazený před ostravskou radnici.

„Sedm statečných" začne pracovat na plastice padlého draka bezprostředně po zahájení Kovářského fóra, které se uskuteční v sobotu 23. srpna ve 14 hodin na třetím nádvoří hradu.

„Pracovat budou ve dvojicích, takže permanentně pojedou tři až čtyři výhně – a to denně od 9 do 18 hodin, s výjimkou pondělí, kdy je hrad zavřený. Návštěvníci tedy můžou pozorovat, jak dílo vzniká od začátku až do konce," doplnil Jan Lauro.

Stovky exponátů, tisíce návštěvníků

Setkání uměleckých kovářů Hefaiston se uskuteční hned následující víkend – v sobotu 30. a neděli 31. srpna.

Účast do této doby potvrdilo na tři sta padesát mistrů černého řemesla ze všech koutů světa, ale dá se očekávat, že jich nakonec bude kolem pěti stovek.

Na Helfštýn také dorazí více než tři stovky uměleckých exponátů.

Loni zavítalo na Hefaiston na 9,5 tisíce návštěvníků.