V Olomouckém kraji sice tentokrát nejméně, přesto domácnosti proti současnosti ušetří desítky korun měsíčně. Od počátku roku v regionu klesla domácnostem cena za zemní plyn o více než dvanáct procent.

V prvním čtvrtletí 2010 už dodavatel RWE další snížení cen neočekává. „Snížení cen zemního plynu pro čtvrté čtvrtletí je dáno především příznivým vývojem směnného kurzu koruny vůči americkému dolaru. Naopak ceny ropných derivátů rostou, což ovlivní ceny pro další kvartál. To je také důvod, proč neočekáváme další pokles cen na začátku roku 2010,“ uvedl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas zodpovědný za národní obchod.

V Olomouckém kraji zlevní plyn od října v průměru o 1,2 procenta, na jihu Moravy o 3,5 procenta. Domácnost, která v Olomouckém kraji topí, vaří i ohřívá vodu plynem, od podzimu uspoří měsíčně v průměru dvaačtyřicet korun – v sousedním kraji je to přes stovku.

„Na plynu jenom vařím. I tak je každá ušetřená desetikoruna dobrá. Co se dnes zlevňuje?“ reagovala třicetiletá Petra z Olomouce.

„Vaříme, topíme i ohříváme vodu plynem a ročně je to dost významná částka, protože vytápíme sto padesát metrů podlahové plochy. Že nezlevňují jen na léto, to je opravdu dobrá zpráva,“ reagovala Milena Poláková.

Od počátku roku zlevnil zemní plyn pro zákazníky skupiny RWE už potřetí. Celkově průměrná cena pro domácnosti poklesla o více než jedenáct procent, konkrétně v Olomouckém kraji o 12,1 procenta.

Pro domácnost, která zemní plyn využívá k vytápění, ohřevu vody i vaření, to znamená snížení ročních výdajů až o několik tisíc korun. Od ledna RWE se snižováním nepočítá. Nemuselo by se však ani zdražovat. Cena ropy v první polovině letošního roku opět vzrostla, což podle RWE zbrzdí pokles cen zemního plynu na počátku příštího roku.

„Naše předpoklady však naznačují, že nemusí dojít k cenovému nárůstu a že cena plynu pro domácnosti si zřejmě udrží úroveň ze 4. kvartálu letošního roku,“ uvedl mluvčí Martin Chalupský.