Dopady nuceného uzavření knihoven v době covidu byly na městské i vesnické knihovny značné. Lidé se do nich vraceli jen postupně, ale vypadá to, že to nejhorší už knihovny zřejmě mají za sebou. Zvýšenou návštěvnost zažívá například městská knihovna v Olomouci.

„Lidé se po období covidu znovu vracejí a platí to pro dětské i dospělé čtenáře. Vliv na to samozřejmě mají také různorodé aktivity, které jim nabízíme. Pracujeme už s nejmenšími dětmi předškolního věku a s mateřskými, základními i středními školami. Loni jsme pro ně uspořádali 620 besed, v doprovodu pedagogů k nám přišlo přes třináct tisíc žáků,“ sdělila ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková.

V pobočkách olomoucké městské knihovny lidé stále častěji využívají možnost výpůjčky elektronických knih, které mají pro čtenáře spoustu výhod.

„Lidé sem nemusejí fyzicky dojít ani dlouho čekat na výpůjčku konkrétního titulu. Zájem o elektronické knihy každoročně roste. Je to výhodné nejen pro čtenáře, ale také pro knihovny samotné. Je to velmi dobrá služba a neustále přibývá vesnických knihoven, které o ně mají zájem. Aktuálně například v Majetíně nebo Velkém Týnci na Olomoucku,“ upřesnila ředitelka.

Velmi ji těší také to, že si do knihovny stále častěji najdou cestu celé rodiny a stráví tam společně volný čas, třeba sobotní dopoledne.

„Každý si vybere knížku podle svého zájmu, navíc mají společné zážitky. Důležité je nabídnout malým i velkým čtenářům příjemné a útulné prostředí, zajímavé knížky i vstřícný přístup ze strany knihovníka. Cesta ke čtenáři je dlouhá a není to jen o tom půjčit mu knížku, ale poskytnout mu kompletní servis. Lidé se k nám pak rádi vracejí, což nás moc těší,“ dodala Lenka Prucková.

Podobně příznivý vývoj zaznamenali v poslední době také v městské knihovně v Uničově, kde se oproti covidu návštěvnost výrazně zvýšila.

„Před covidem jsme měli denní průměr okolo šedesáti čtenářů, teď jich chodí kolem devadesáti. Půjčují si klasické papírové knihy, o ty elektronické zatím tak velký zájem není. Často nám říkají, že je nezaujal televizní program a tak raději sáhli po zajímavé knize,“ popsala uničovská knihovnice Martina Orságová.