Následky řádění rozvodněných toků ještě celý pátek likvidovali hasiči v Kojetíně, v Troubkách nad Bečvou i na jiných místech regionu. Obyvatelé zaplavených obcí odčerpávají vodu a konečně mají také šanci začít vysoušet.

„V Kojetíně, kde voda zasáhla sedm obytných domů, odvádějí profesionální i dobrovolné jednotky s pomocí velkokapacitního čerpadla vodu ze zatopené oblasti Závodí a sportovního areálu. V Troubkách čerpáme na dvou místech – velká laguna se vytvořila na poli nad Dědinou a pak u svodnice pod obcí u čistírny odpadních vod,“ informoval ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček.

„Po prvních záplavách jsme přímé škody, včetně nákladů spojených se zásahem hasičů, odhadli na 750 tisíc korun. Teď je to to samé, jako přes kopírák,“ povzdechl si starosta Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD). Škody způsobené soukromníkům a zemědělcům ještě ale podle něj vyčíslené nejsou.

Problémy přetrvávají i v Kozlovicích u Přerova, kde se ocitl pod vodou celý sportovní areál. Místopředseda zdejšího fotbalového klubu Milan Možíš odhaduje škodu na půl milionu korun.

„Po dohodě s městem se nám podařilo překopat cyklostezku a voda konečně odtéká pryč. Areál byl ale během čtrnácti dní zaplavený hned dvakrát – poprvé jsme tu měli 180 centimetrů, teď o metr méně,“ vylíčil.

Podle něj se o rozlití postaral nenápadný potůček Lučnica, jehož jméno do té doby lidi ani pořádně neznali. „S pomocí hasičů stále čerpáme vodu a vypůjčili jsme si i dvě čerpadla od starosty z Radslavic. Máme ale strach z podemleté zámkové dlažby a z toho, že začne zahnívat tráva,“ podotkl.

Hasiči se snažili odčerpat vodu i z pole mezi Kozlovicemi a areálem přerovské firmy Gambro.

„Monitorujeme, jakým nejvhodnějším způsobem by se to dalo udělat. Obáváme se totiž dalšího rozlití na zahrádky u nemocnice,“ vysvětlil ředitel přerovských hasičů Čoček.

I v té nejhůře postižené oblasti Hranicka už je nyní situace klidná.

„Potůček bublá a krásně spadnul,“ popsala v pátek odpoledne chování Luhy Jarmila Matějková z Polomi, která měla jen o dva dny dříve vodu všude kolem domu.

„Jenom na zahradě, kde mám slepice, je tráva ještě ze dvou třetin pod vodou. Dvorek už jsem ale uklidila, byl celý od bláta,“ dodala žena, které hodně pomohli dobrovolní hasiči.

V noci na čtvrtek prý odjížděli od jejich domu až v jednu v noci. Barikáda z pytlů ale u potoka pro jistotu zůstane.

Během pátku, kdy už na Hranicku svítilo sluníčko, mizely pomalu stopy po povodni i v Ústí, které bylo ve středu ze dvou stran odříznuté od okolního světa.

Přímo v Hranicích ale tentokrát příroda nezasáhla tak krutě. Pod vodou byly jen travnaté plochy a zahrádkářská oblast Pod křivým.

„Naše jednotka právě odjela do osady Rybáře, aby vyzkoušela, jestli už se tam dá čerpat ze sklepů voda,“ informoval velitel hasičů Arnošt Lenoch.

Petra Poláková-Uvírová, Kateřina Kapková