Březnové zápisy do mateřinek prokázaly, že i letos se předškolní zařízení potýkají s nedostatečnou kapacitou. O místa se v nich ucházelo 205 dětí, čímž poptávka dvojnásobně převyšovala nabídku.

„Všechny čtyři městské školky nabízejí pro příští školní rok dohromady sto volných míst,“ potvrdila před časem neutěšenou situaci ve městě Lenka Němčáková.

Začátkem tohoto týdne se však situace mírně zlepšila. „Obecně závazná vyhláška říká, že v každém oddělení hranické mateřské školy může být nanejvýš 24 dětí. Podle zákona však zřizovatel může udělit výjimku a snížit nebo zvýšit tento daný limit podle potřeby až o čtyři místa,“ uvedla místostarostka Hranic Radka Ondriášová.

Členové městské rady této možnosti využili a nabídli školkám šanci počty dětí od září upravit. Do Klíčku na Struhlovsku a do Míčku v Galašově ulici by jich tedy od podzimu mohlo docházet až 75, do Pohádky na Hromůvce 93, do Sluníčka v ulici Plynárenské 84 a do mateřinky v Drahotuších padesát. „Celkem jsme navýšili povolený počet dětí o dvacet šest,“ spočítala místostarostka.

Další volná místa slibuje nabídnout mateřská škola, kterou město plánuje vybudovat v prostorách ZŠ Šromotovo. Zatím je však projekt v plenkách a jeho realizace v nedohlednu. V ideálním případě bude páté městské předškolní zařízení v Hranicích otevřeno od příštího podzimu.