Podle znaleckých posudků škoda dosahuje nejméně dvanácti milionů korun, armáda ji však původně vyčíslila až na 26 milionů.

Podnikatelům hrozí za krádež se škodou velkého rozsahu pět až deset let vězení.

Olomoucký Krajský soud se ve čtvrtek zabýval listinnými důkazy a fotodokumentací týkající se rekultivace areálu vojenského cvičiště Závrbek u Lipníka nad Bečvou, která probíhala v letech 2007 až 2009.

Znovu vyslechl také jednatele hranické společnosti Kohout Invest Jaromíra Kohouta, který čelí obvinění z toho, že ze cvičiště vytěžil, odvezl a prodal několik set tisíc tun štěrkopísků.

Ze spoluúčasti na krádeži je obviněný i jeho poradce František Malý. Ten ve čtvrtek u soudu potvrdil, že Kohoutovi armádní zakázku v roce 2006 domluvil, protože se dobře znal s tamním velitelem.

„Potřebovali cvičiště nutně upravit a neměli na to peníze. Revitalizaci jsme prováděli bezplatně. Spočívala v navezení zeminy ze stavby dálnice u Lipníka na Bečvou, kde jí měli přebytek. Štěrk jsme odváželi proto, že na něm armáda nemohla řádně cvičit ani jezdit těžkou technikou,“ uvedl Malý.

Měli odtěžit materiál za 12 milionů

Do Závrbku se mělo podle Kohouta postupně navézt a upravit až 80 tisíc tun zeminy. Projekt počítal s úpravami terénu na celé ploše jedenáctihekta­rového areálu.

„Za každou tunu zeminy ze staveniště dálnice jsme dostávali 80 korun. Proto jsme mohli revitalizaci Závrbku provádět bezplatně. Štěrkopísky, které tam všude byly jsme měli překrýt vrstvou 50 až 70 centimetrů zeminy,“ řekl u soudu Kohout, jehož firma vytěžila štěrkopísky až na úroveň hladiny spodních vod.

Smlouva o rekultivaci uzavřená v polovině července 2007 však společnosti Kohout Invest nepovoluje těžbu, odvoz ani prodej štěrkopísků ze cvičiště dalším osobám.

Podle soudního znalce bylo v roce 2007 odtěženo 151 665 tun materiálu v hodnotě přes 6 milionů korun.

O rok později firma Kohout Invest ze Závrbku odvezla dalších nejméně 133 030 tun v hodnotě 5,9 milionu korun.

V některých místech se těžilo až do hloubky několika metrů, společnost však k tomu neměla povolení.

Soudní líčení pokračuje v polovině března, kdy soud vyslechne znalce a zástupce armády.