Diskutovat, sumarizovat i odpočívat přijely do Hranic delegace ze čtyř partnerských měst. Za Slovenske Konjice ze Slovinska, hranického nejmladšího partnera, dorazil starosta města a ředitelka základní školy Pod Goro. Polské město Konstancin-Jeziorna vyslalo zástupce starosty a předsedu rady města. Slovenský Hlohovec zastupoval víceprimátor Mloslav Drgoň. Z Leidschendam-Voorburgu přijel místostarosta a členové pracovní skupiny pro partnerskou spolupráci.

Den kultury na zámku v Hranicích

Zahraniční skupiny dorazily už v páteční podvečer. V sobotu navštívily město i lázně Teplice nad Bečvou. Odpoledne je v zasedací síni uvítal nový starosta města Jiří Kudláček. Připomněl důležitost spolupráce a vzájemné pomoci. Vyzdvihl přitom například finanční injekci, kterou nám holandský partner umožnil postavit lávku přes řeku Bečvu po ničivých povodních v roce 1997.

Taktéž Nizozemci na oplátku ocenili snahu a píli hranických zástupců. Frans van Veen přitom odměnil Janu Černou, která se o spolupráci s partnerskými městy roky stará. Za to, že nejen na úrovni byrokratické, ale také na úrovni lidské a přátelské jim byla vždy nápomocna. Starostové a jejich náhradníci se pak podepsali do Zlaté knihy města.

Ve dvoraně se mezitím připravoval slavnostní koncert. V 16 hodin vypukl velkolepým představením místního dětského pěveckého sboru Cantabile a komorního orchestru Senza Voci ze základní umělecké školy. Navázal Hranický dětský pěvecký sbor, za jehož taktovkou tentokrát Taťánu Jonasovou vystřídala Petra Šeinerová. Oba sbory se na závěr spojily v jeden, aby si společně s domácím publikem zazpívaly pravou českou Beskyde, Beskyde.

Ačkoli se duo z Holandska nedostavilo, plně ho nahradilo polské trio Okulnikus Ensemble. Ve svém nevídaném vystoupení ukázalo hru na zachované nástroje. Z barokního období kromě houslí, violoncella a kláves pocházely také skladby, které přítomným hrálo. „Koncert byl krásný. Rád sleduji mladé talentované lidi, jak předvádí jejich um," ohodnotil událost Den kultury na zámku holandský zástupce Frans van Veen.

Delegace dále pokračovala na společnou večeři. Mimo jiné má v programu také výběr vánočního stromu, který už tradičně poputuje z Hranic na náměstí holandského Voorburgu.

Autor: Veronika Hlavinková