Hlavní expozice nese název Přijela pouť.

„Pavilon A bude ztvárněný do podoby poutě. Návštěvníci se tak mohou těšit na velký řetízkový kolotoč a další věci, které k pouti patří, například květinovou střelnici, jejíž součástí je přehlídka řezaných chryzantém. Bude tady i menší expozice okrasných tykví,“ uvedl garant výstavy Ivo Krejzlík.

Prostor pavilonu A bude patřit nejlepším domácím pěstitelům ovoce a zeleniny.

„Chybět nebude ani soutěž v aranžování květin, letos na téma adventní vazba,“ pokračoval garant výstavy.

Návštěvnicky přitažlivou částí podzimní výstavy bude v pavilonu G velká společná expozice Českého zahrádkářského svazu.

„Přehlídku krajových odrůd ovoce a různých druhů zelenin doplní výstavka hroznů a hub, expozice mladých pěstitelů, zahrádkářská a mykologická poradna, nabídka včelařských produktů a lákavý bývá koutek jihomoravských zahrádkářů s cimbálovou muzikou, burčákem a moravskými víny,“ doplnil Ivo Krejzlík.

Kuchařské soutěže, košty vína

Také letos zde bude přehlídka gastronomie a nápojů Olima, která se bude konat na galerii pavilonu A, v pavilonu E a na venkovní ploše. V nabídce letošního 14. ročníku jsou kuchařské a cukrářské soutěže či ochutnávky připravených jídel a nápojů.

„Nebude chybět ani prezentace kvalitních českých potravinářských výrobků a biopotraviny. Budou zde i vína z podoblastí velkopavlovické, slovácké, mikulovské a znojemské. Lidé se budou moci zúčastnit řízené degustace denně vždy v 11 a v 15 hodin,“ uvedla vedoucí Olimy Jana Jírovská.

Podzimní Flora 2009

Výstaviště Flora Olomouc, 1. až 4. října 2009
Vstupné: 100 Kč / důchodci, studenti 80 Kč / děti 6 až 15 let 40 Kč / rodinné vstupné 210 Kč
Vstupenky platí i pro návštěvu sbírkových skleníků výstaviště, botanické zahrady výstaviště a univerzity a pro zábavý program.

Výrobek Olomouckého kraje

Nabídku doplní přehlídka regionálních produktů, potravin a nápojů oceněných značkou O.K. – výrobek Olomouckého kraje. Na výstavišti bude poprvé předáno ocenění „Top výrobek Olomouckého kraje“ nejlepším účastníkům soutěže regionálních potravinářských firem.

„Hodnocení výrobku O.K. bývá jednou za dva roky, letos je potřetí. Jedná se vždy o výrobky nové nebo zásadně inovované. Přihlásilo se čtyřiatřicet potravinářských firem a to s devětasedmdesáti produkty. Z toho ohodnocení výrobek O.K. získalo třiasedmdesát produktů. Patnáct výrobků získalo označení Top,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory v Olomouci Miloš Porč.

Velký zájem bývá také o Flora košt, soutěž o nejlepší ovocný destilát.

„Vyhlášení letošních výsledků se uskuteční na Výstavišti Flora v sobotu ve 13 hodin před pavilonem A. Soutěžní vzorky si pak budou moci vychutnat i návštěvníci letošní podzimní zahradnické výstavy,“ informovala mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená.

Loni skoro 30 tisíc lidí

Zahrádkáři, chalupáři a kutilové ocení prodejní zahradnické trhy s pestrým sortimentem květin, ovoce, zeleniny, dřevin, drobné zahradní mechanizace a potřeb v pavilonu H a na venkovních plochách výstaviště.

Volné chvíle příchozím pak zpestří na scéně Samba hudební vystoupení nebo procházka sbírkovými skleníky ve Smetanových sadech a botanickou zahradou výstaviště v Bezručových sadech, které budou návštěvníkům podzimní Flory otevřeny zdarma.

Se zlevněným vstupným pak přichází i státní hrad Šternberk. Návštěvnost podzimní Flory Olomouc byla loni rekordní, okolo sedmadvaceti tisíc lidí.