Mnohým rodičům však přinášejí dny volna starosti s tím, jaký program mají svým potomkům zajistit. Některá zařízení v regionu sice pořádají akce pro děti, ale celodenní program po celou dobu prázdnin zajišťuje na Přerovsku pouze zájmová organizace v Kojetíně.

„Podzimní prázdniny připadají na pondělí a středu s tím, že i v úterý budou mít školáci volno, protože je v tento den státní svátek. Vedení některých škol si navíc zažádalo o ředitelské volno, takže někde mají žáci a studenti volno třeba i celý týden,“ informoval Petr Hrbek z odboru školství Magistrátu v Přerově.

Celý týden volna mají před sebou například studenti gymnázia a pedagogické školy v Přerově. „K podzimním prázdninám mají naši studenti volno také ve čtvrtek a v pátek. Je to z toho důvodu, že technická škola, která nám zajišťuje ubytování některých studentů a stravu, má také volno, a to kvůli technické údržbě,“ vysvětlila ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Pro některé rodiče, zejména mladších dětí, představují podzimní prázdniny těžkosti. Potýkají se totiž s problémy, jaký program mají svým školákům zajistit.

„Bude to problém. Jsem totiž samoživitelka a na babičku se spoléhat v tomto směru nemůžu, protože bydlí hodně daleko. Dovolenou si vzít také nemůžu. Naštěstí mám kamarádku, která se mi o sedmiletého syna postará a vezme ho někam na výlet,“ svěřila se třiatřicetiletá Lenka Novotná z Přerova.

Bios láká na krmení zvířat

Pomocnou ruku nabízejí rodičům i některé zájmové organizace. „Už v sobotu mohou zájemci navštívit například Den otevřených dveří v zázemí Biosu. Součástí programu je prohlídka všech chovaných zvířat a možnost zúčastnit se komentovaného krmení zvířat. Navíc se zde zájemci mohou dovědět vše o činnosti tohoto zařízení včetně činnosti nového leteckého kroužku nazvaného Ero – čmelák,“ uvedla ředitelka Střediska volného času Atlas a Bios Blanka Mašková.

Podle jejích slov se děti, ale i dospělí, mohou v pondělí zapojit také do výroby keramických Betlémů. Tato činnost bude probíhat na Atlase od 9 do 12 hodin. Odpoledne pak zde budou mít soustředění členové Aikida.

„Ve středu pořádáme prázdniny s gymnastikou. Tato akce je určena pro členy nejen gymnastiky, ale i všech našich tanečních kroužků,“ doplnila Mašková.

Děti z Kojetína vyrazí do zoo

Nejlépe budou mít o podzimních prázdninách o své potomky postaráno rodiče v Kojetíně. „V pondělí navštívíme aquapark ve Vyškově a ve středu pojedeme do zoo na svatý Kopeček, kde nás čeká nejen prohlídka zvířat, ale i návštěva nového lanového centra,“ upřesnila prázdninový program Městského domu dětí a mládeže v Kojetíně Martina Dočkalová.

Hranicemi projde lampionový průvod

Děti z Hranic se budou muset o prázdninách spolehnout na program, který jim zajistí jejich rodiče. Městské kulturní zařízení jim nabízí totiž akci pouze v den státního svátku, a to v rámci oslav vzniku samostatného československého státu.

„Pro děti ale bude určitě velkým lákadlem zapojit se do lampionového průvodu, který je součástí těchto oslav. Začíná v 18 hodin a účastníci se společně vydají k radnici na Masarykově náměstí a odtud potom do letního kina, kde se uskuteční ohňová show a poté promítání filmu Kung Fu Panda,“ shrnula úterní program ředitelka Městského kulturního zařízení v Hranicích Helena Votavová.

V Lipníku nad Bečvou budou muset svým dětem zajistit program rodiče. Místní středisko volného času o podzimních prázdninách nepořádá totiž pro děti žádnou akci.