Středomoravská nemocniční, která má v pronájmu od kraje také přerovskou nemocnici, s rozhodnutím nesouhlasí.

„VZP uložila pokutu za nevýběr regulačních poplatků, a to 50 tisíc pro porušení povinnosti v Nemocnici Prostějov, 50 tisíc v Nemocnici Přerov a ve stejné výši ve Šternberku,“ informoval ředitel její olomoucké krajské pobočky Lubor Machytka.

„Jde jednoznačně o porušování zákona a byla uložena maximální sankce, kterou umožňuje zákon s tím, že může být udělena opakovaně,“ doplnil. Správní řízení vedla se Středomoravskou nemocniční i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. „Uložili jsme pokuty ve výši 10 tisíc korun,“ sdělila mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Ta se v první fázi zabývala hlavně nevybíráním regulačních poplatků v lékárnách nemocnic, které jsou zřizují krajské úřady. Středomoravská nemocniční, která má v pronájmu od kraje nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku, se proti pokutám odvolala.

„S rozhodnutím nesouhlasíme. Podali jsme naše argumenty, kterými prokazujeme, že v našem případě oprávněně vybíráme poplatky, takže nedochází k porušení zákona. Nyní probíhá správní řízení, do jeho skončení nelze blíže komentovat,“ reagoval Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, jehož je Středomoravská nemocniční dceřinou společností.

V nemocnicích začal poplatky proplácet kraj letos v únoru poté, co v krajských volbách vítězná ČSSD slíbila voličům zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, což se snaží plošně prosadit v parlamentu.

Jenže je začal proplácet pouze v některých zařízeních, těch, kde je kraj zřizovatelem, což vyvolalo vlnu nesouhlasu v ostatních zdravotnických zařízeních, především lékárnám.

Nelíbí se to ani pacientům v oblastech, kde kraj nemocnici nemá: „Na podzim jsem spadl z kola a natřikrát jsem si zlomil nohu. Od té doby chodím po doktorech a musím platit, protože nežiji v Prostějově ale v Šumperku. Do olomoucké fakultní nemocnice jezdím kvůli nemocné štítné žláze, a tam taky musím platit. Přitom jsem snad taky občanem kraje, tak proč někoho zvýhodňují, a jiný platí? Ať platí všichni, nebo nikdo,“ zlobil se včera jednasedmdesátiletý pan Adolf ze Šumperka. Celé jméno zveřejnit nechtěl.