„Pokud se bude rozhodovat podle výkonu, tak bych jet měl. Ale všechno je to trošku složitější," nezastírá Jakub Zavřel možnost, že i přes vynikající výsledky mohou ve čtyřkajaku dostat přednost jiní.

„V podstatě celou olympijskou sezónu jezdila čtyřkajak posádka, jejíž jednotlivci momentálně nejsou čtyři nejrychlejší singlisti. Záleží, jak rozhodne reprezentační trenér," říká dvacetiletý Hraničák.

Jde o hodně, český čtyřkajak má totiž neoddiskutovatelné šance na velký úspěch.

„Vedení očekává zlato. Je pravdou, že medailové vyhlídky jsou slibné, protože naše posádka se v první trojce umisťuje pravidelně celou olympijskou sezónu," nezastírá a přiznává, že olympiáda by byla obrovským zadostiučiněním a splněným snem.

Pokud by se nakonec letos do Brazílie nepodíval, za čtyři roky do Japonska už by cestoval téměř jistě. Samozřejmě pokud se jeho kariéra bude vyvíjet nastoleným směrem.

„Dávám tomu všechno. Když chceš být v něčem opravdu úspěšný, tak zkrátka nemáš jinou možnost," připouští.

Žádné párty ani nic podobného

Na bujarý studentský život tak může zapomenout.

„Žádné párty ani nic podobného. Jsou sice kluci, kteří to tak dělají, ale já nechci, aby mi potom třeba nějaký závod utekl o desetinu, a v hlavě bych pak měl, že to bylo kvůli tomu, že jsem se před pár dny opil," je si vědom juniorský vicemistr světa i Evropy.

Studium na ČVUT v Praze zatím zvládá bez větších komplikací. Přiznává však, že příliš času se ve škole neohřeje.

„Je to hodně o samostudiu. Kvůli soustředěním či tréninku se může stát, že tam nejsem třeba měsíc. Třeba teď jsem se vrátil z Afriky. Všichni mi však vycházejí vstříc, za což jsem moc rád," je vděčný.

„Ani na hranickém gymnáziu jsem se nesetkal s tím, že by měl někdo problém. Podle mého názoru, když vidí učitelé a vedení školy opravdový zájem, a že to k něčemu je, tak to respektují," vzpomíná na studium na střední škole, které v loňském roce úspěšně zakončil maturitou.

Rodina Jakuba ve vodním sportu podporuje od šesti let.

„Jelikož mě teď kanoistika živí, tak to pro rodinu ani nepředstavuje žádnou zátěž, právě naopak," je rád, že díky jeho milovanému sportu již může ve svých dvaceti letech stát na vlastních nohou. Uvědomuje si ale, že kajak jej nebude živit věčně.

„Mohl bych být potom třeba trenérem, ale těch také moc není. Proto vím, že škola je důležitá. Kdo ví, co bude, až skončím," uzavřel Jakub Zavřel.

Autor: David Král

Jakub Zavřel

Sen: Startovat na olympijských hrách

Motto: Když tvrdě dřeš, vrátí se ti to

Věk: 20 let

Hobby: Prakticky na nic jiného než na trénink a na školu nezbývá čas