„Tak vysokou pokutu za neuklízení exkrementů zřejmě nikdy nikdo nedostane, ale na druhou stranu – stokoruna je také málo,“ řekl velitel hranických strážníků Miroslav Mann, který chce letos neukázněné pejskaře postihovat přísněji než doposud.

Je to však podle něj obtížné, přistihnout někoho přímo „při činu“. Vloni se to strážníkům podařilo jen čtyřikrát.

Exkrementy jsou teď, po roztátí sněhu, problémem téměř na všech hranických sídlištích.

„Když vidím z okna některého souseda, jak venčí psa a neumí po něm uklidit, upozorním ho na to a on mi jen sprostě odsekne a jde dál,“ svěřila se Deníku Marie Neubauerová ze sídliště Hromůvka.

„Já mám také psa, tibetského teriéra, ale nikdy bych po něm nenechala na ulici nepořádek,“ řekla.

Úklid po nevychovaných pejskařích leží v Hranicích na městské společnosti Ekoltes.

„Vloni jsme koupili speciální vysavač, která se dá buď táhnout pěšky nebo zapřáhnout za kolo. S tím ale uklízíme jen ta nejvíce znečistěná místa. Kdybychom chtěli obejít celé město, trvalo by to odhadem tři měsíce,“ informoval ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Většinou nechává tato firma úklid exkrementů až na jaro, kdy vyjíždějí do terénu sekačky na trávu a likvidují výkaly spolu s ní. „Chodníky průběžně uklízíme běžným způsobem,“ dodal Vinkler.

Veřejné prostranství ale neznečisťuje pouze ten, kdo si neuklízí po svém psu. Pokutu za tento přestupek může dostat i člověk, který odhodí na zem papír či jiný druh odpadku.

„Často se stává, že někomu vystavíme blokovou pokutu, například za špatné parkování, a on přijatou stvrzenku ve vzteku roztrhá a odhodí. Pak ho upozorníme na to, že pokud si útržky papíru neposbírá, může dostat další pokutu za to, že znečisťuje veřejné prostranství,“ uvedl Mann.