Šestice Romů z Ostravy si v červenci přijela do Prostějova vyřizovat účty s tamními Romy kvůli rodinnému sporu. Prostějovští Romové dodnes tvrdí, že mají strach z dalších útoků.

Podle Bednarčíkové byl dvacetiletý Lucián Daniš vyslechnut. Čelí obvinění z ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. „Muž je stíhán na svobodě,“ uvedla mluvčí.

V minulých dnech se již policii sami přihlásili další tři útočníci, dva jsou obviněni z ublížení na zdraví a porušování domovní svobody, případně z únosu. Další muž byl zadržen, když chtěl překročit česko-slovenskou hranici. Policisté ho obvinili z ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Oba zadržení jsou stíháni na svobodě.

Právě skutečnost, že útočníci neskončili ve vazbě, prostějovské Romy pobuřuje. Tvrdí, že mají obavy z dalších útoků.
„To není spravedlivé, že byl další vyslechnut a zase propuštěn. Mají být všichni ve vazbě. Máme strach, Romové z Ostravy nám stále telefonují a vyhrožují,“ řekl olašský král Jan Horvátko.

„To není spravedlivé, že byl další vyslechnut a zase propuštěn. Mají být ve vazbě. Máme strach. Romové z Ostravy nám stále vyhrožují.“
Olašský král Jan Horvátko

S případem souvisí i únos patnáctileté Mercedes Lakatošové z Prostějova, po které v polovině července vyhlásili policisté pátrání. Dívka byla poté nalezena v Ostravě, utrpěla zranění nohy.

Incident byl vyvrcholením sporu mezi olašskými Romy v Ostravě a romskou olašskou komunitou v Prostějově a Brně.
Konflikt vznikl původně kvůli odchodu Romky, dcery postřeleného Lakatoše, od jejího muže v Ostravě. Ostravští Romové vydali prohlášení, v němž se za útok omlouvají a chtějí konflikt řešit rodovým soudem.

To však Romové z Prostějova rozhodně odmítají a žádají potrestání všech viníků podle českého práva.