Z jednatřiceti zadržených už policisté obvinili z výtržnictví a poškozování cizí věci dva mladíky z Hradce nad Svitavou a Veselí nad Moravou.

Z kamerových záběrů ale vytipovali další radikály. Zásah v Přerově policie vyčíslila na tři miliony korun. „Máme záběry z několika kamer, kde je jim vidět přímo do tváře. Nenecháme nikoho bez potrestání,“ sdělil náměstek ředitele Severomoravské policejní správy Martin Hrinko.

Policisté vyhodnocují jak vlastní záběry z několika kamer, tak i záběry extremistů, které zveřejnili na svých internetových stránkách.

„Podle našich záznamů se i tito vytipovaní podezřelí dopustili protiprávního jednání – a to výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Čekáme také na výsledky expertizy nástražných výbušných systémů, které byly nalezeny na několika místech v okolí přerovského nádraží, a munice, kterou u sebe měli zadržení,“ doplnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle ní se bude od těchto expertiz odvíjet i případné rozšíření právní kvalifikace o další trestné činy. „Není vyloučeno, že padnou i další obvinění z nedovoleného ozbrojování,“ konstatovala mluvčí.

Pochod radikálů s názvem „Proti rasismu“ prošel ulicemi v okolí přerovského nádraží 4. dubna. Zúčastnilo se ho na sedm set stoupenců Autonomních nacionalistů a hnutí Národní odpor. Na místě bylo i několik desítek příznivců extremní levice z hnutí Antifa. Policisté do akce povolali těžkooděnce, desítky strážníků a také jízdní policii ze Zlína.

Na bezpečnost dohlíželo celkem sedm set mužů zákona. S pomocí opancéřovaných vozů, těžké techniky a barikád se snažili zabránit tomu, aby se radikálové, ozbrojení zápalnými láhvemi, dostali do romských čtvrtí v Kojetínské, Husově a Škodově ulici.

Nacionalisté rozpoutali v ulicích Přerova pouliční boje. Nejprve se u Tesca vrhli na stoupence hnutí Antifa a poté, co pořadatelé prohlásili akci za ukončenou, zaútočili také na policii. Radikálové mířili na policisty ocelovými kuličkami či maticemi vystřelenými z praků, připravené měli i výbušniny podobné podomácku vyrobeným granátům, které jsou nyní na expertize v Praze.

U radikálů byly zadržené také hole, kulové pumy do ohňostrojů, dýmovnice, slzné a pepřové spreje i lahve s benzinem. Zraněno bylo několik policistů, tři městští strážníci a dva účastníci pochodu, z nichž jednomu rozbuška utrhla prst. Zraněn byl i jeden kůň a poničeno šest policejních vozidel.

Iva Havlíčková a Petra Poláková-Uvírová