Preventivně bezpečnostní opatření neslo pracovní název „Chata“ a ten už sám o sobě vypovídal o tom, na co byla akce zaměřena.

„Soustředili jsme se na rekreační objekty a zařízení a kontrolovali jsme, zda nejsou porušeny,“ vysvětlil vrchní komisař územního odboru vnější služby Přerov Vojtěch Franciška.

„A pokud bychom u některých objektů poškození zjistili, soustředili bychom se na to, abychom viníka dopadli,“ dodal. Smyslem policejní akce bylo totiž, mimo jiné, získat informace o tom, zda se v chatových oblastech nepohybují neoprávněné osoby. „V zimě jsou chaty většinou opuštěné a tak se často stávají terčem zlodějů. Jsou to většinou lidé, kteří jsou bez práce a tak se snaží alespoň něco ukrást a zpeněžit,“ uvedl velitel hranické hlídky Radomír Šustal z místního obvodního oddělení.

Při obchůzce přišli policisté na to, že celá řada chat je v Hranicích nezajištěna. Jiné zabezpečeny byly, ale nedostatečně. „V chatové oblasti U kostelíčka jsme narazili na chatu, která byla opatřena jen jedním visacím zámkem a ten byl ještě navíc odemčen,“ uvedl jeden příklad za všechny Šustal.

Důkladně však tuto chatu policisté zkontrolovat nemohli, neboť stála na oploceném pozemku. „Možná už ji někdo nepovolaný navštívil, ale to přes plot nezjistíme,“ pokrčil rameny Šustal.

Preventivně bezpečnostní akce Chata se ve čtvrtek na Přerovsku zúčastnilo 21 frekventantů holešovské policejní školy a 10 policistů územního odboru vnější služby. „Tyto obchůzky organizujeme vždy čtyřikrát do roka,“ prozradil Franciška. Zdůraznil přitom, jak je prevence v této oblasti důležitá.

„Tuto středu se přerovským strážníkům podařilo při obchůzce zadržet muže, zrovna když se snažil vloupat do chaty,“ poukázal Franciška na čerstvý úspěch svých kolegů z řad městské policie. Jednalo se o čtyřicetiletého lupiče z Kroměřížska, který se pak při výslechu přiznal ještě k osmi dalším vyloupeným chatám v rekreační oblasti Dluhonská v Přerově.

Za celý loňský rok bylo na Přerovsku poškozeno deset chat a 214 zahradních domků. „Letos už jsme také vyšetřovali deset narušených chat, ale osm z nich má na svědomí již zmíněný muž z Kroměříže,“ dodal Franciška. Na zahradní domky už letos na Přerovsku zaútočili zloději celkem devatenáctkrát.

Kateřina Kapková

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Zloději na Přerovsku berou chatky útokem