Mezi agresivními opilci se najdou takoví, kteří vyhrožují i zasahujícím policistům. Naposledy musela přivolaná hlídka použít na třiatřicetiletého muže hmaty a chvaty o víkendu, aby ho zvládla. Rozbíjel věci v kulturním domě v obci na Přerovsku.
Přerovští policisté většinou opilce vozí na protialkoholní záchytnou stanici do Olomouce. Výjimkou je Kojetínsko, které spadá pod bližší záchytku v Kroměříži.
Loni byl ze 146 lidí největším hříšníkem strojvedoucí, který v srpnu nastoupil na směnu se čtyřmi promile alkoholu. S lokomotivou ujel jen 550 metrů, poté ho dozorčí provozu odvolal.
„Vyzval ho k provedení orientační dechové zkoušky, což muž odmítl. Dozorčí proto kontaktoval policii,“ popsala událost přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.
Policisté tehdy strojvedoucímu naměřili nejprve 3,52, opakovanou zkouškou dokonce 4,05 promile alkoholu.
Zatímco opilý strojvedoucí čelil podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky, většinou alkohol vede k agresivitě a výtržnictví. Takový je i poslední případ na Přerovsku.
Rozbíjel kulturák, pak napadl policisty
Na chování hosta kulturního domu upozornil o víkendu policisty telefonát.
„Na místo se dostavila policejní hlídka, kterou byla ihned po příjezdu mužem fyzicky napadena. Muž nešetřil vulgárními výrazy a vyhrožoval zabitím,“ uvedla Irena Urbánková.
Policisté museli útočníka zklidnit pomocí hmatů a chvatů. Poté mu nasadili pouta a odvezli ho na služebnu.
„Dechová zkouška naměřila 2,01 promile alkoholu, opakovaná 1,82 promile,“ dodala mluvčí.
Výtržník skončil na doporučení lékaře na záchytce v Olomouci. Policisté nyní jeho případ šetří nejen jako výtržnictví, ale také jako násilí proti úřední osobě, vyhrožování s cílem působit na úřední osobu a nebezpečné vyhrožování. Útočníkovi hrozí až čtyři roky za mřížemi.
S případy, kdy opilci zaútočí na přivolanou hlídku, mají přerovští policisté hodně zkušeností.
„V roce 2010 byly ve dvou případech zahájeny úkony trestního řízení proti pachatelům, kteří se dopustili přečinu násilí proti úřední osobě a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. V ostatních případech se jednalo o přestupky,“ sdělila mluvčí.
Opilí lidé někdy znepříjemňují i práci záchranářů.
„V poslední době dochází spíše k verbálním útokům, opilci jsou sprostí a nadávají. Po příjezdu policie se ale vždy zklidní,“ řekl ředitel Záchranné zdravotnické služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.
Ze všech lidí, kteří skončí na záchytce, tvoří podle policejní mluvčí převážnou většinu muži, pouze ve třetině případů jde o ženy.