Potvrzují to i policisté z přerovského dopravního inspektorátu, kteří rozdávají na benzinových pumpách kartičky s nápisem Řidiči, domluvte se! Ty mají upozornit na to, aby šoféři zbytečně nevolali policisty k nehodám, při kterých škoda na vozidlech nedosáhne 100 tisíc korun.

Hranice pro hlášení nehody bez zranění se zvýšila od letošního ledna. „Jde o speciální letáček s radami, jak si počínat, pokud se řidič stane účastníkem dopravní nehody. Letáček v podstatě řidiče instruuje, kdy je třeba volat k nehodě policisty, jaké doklady má žádat od druhého účastníka nehody a na co vše si má dávat pozor při sepisování následků nehody,“ informovala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Prostřednictvím letáčků policisté chtějí řidičům vysvětlit, že u všech nehod být nemusejí. „Chceme být tam, kde jde o životy a zdraví,“ stojí v letáčku policie.

Že si řidiči na novou právní úpravu šetření dopravních nehod ani po třech měsících nezvykli, potvrzuje i Martin Joska z Dopravního inspektorátu v Přerově: „Došlo sice v policejních statistikách k poklesu dopravních nehod, ale řidiči nás k nehodám stále často volají, přestože by v mnohých případech nemuseli. Mají zřejmě obavy, aby něco nepodcenili,“ řekl vedoucí dopravních nehod Joska.

To ale potvrdila i většina z oslovených řidičů. „Nehodu jsem naštěstí letos žádnou neměl, ale pokud by k takové události došlo, neváhal bych volat policii. Podle mě je to vždy lepší, než se třást strachy, že jsem něco zanedbal,“ svěřil se ve čtvrtek v přerovských ulicích například Jaromír Mucha.

Podle dopravních policistů řidiči sice vědí, že při nehodě se škodou do sta tisíc korun a bez zranění nemusejí kontaktovat policii, ale detailnější zásady novely silničního zákona už neznají.

„Mnozí řidiči netuší, že policie se například nemusí volat v případě, že škoda byla způsobena na vozidle, které je v majetku třetí osoby – například leasingová společnosti, zaměstnavatele či člena rodiny,“ uvedl Joska.

Naopak někteří prý zase nevědí, že je nutné přivolat policii, když při nehodě dojde k poškození komunikace, ke zničení svodidel či dopravní značky. „Oznamovací povinnost platí také v případě, že dojde k poškození vozidla odstaveného na parkovišti,“ vysvětlil dopravní policista Joska.