Už v sedm hodin ráno se dva muži v uniformách postavili před hlavní vchod do školy a zastavovali kolemjdoucí žáky. Ptali se jich, jak se správně přechází silnice, čemu se říká zebra a proč je pojmenována právě po tomto zvířeti.

„Na všechny tyto otázky odpovídaly děti bez problémů a správně. Věděly, že přes silnici se nesmí přecházet kdekoliv, znaly základní bezpečnostní pravidla a všechny cestou do školy použily přechod,“ pochválila školáky tisková mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková, která ze své pozice preventistky nemohla na této dopravně-bezpečnostní akci chybět.

Jediné, co činilo dětem problémy, bylo rozlišování stran. Na dotaz, jak se mají před přechodem pro chodce rozhlédnout, často odpovídaly: Nejdříve doprava a pak doleva. „Hlavu ale při odpovědi otočily pokaždé správně. Jen si prostě pletly pravou a levou stranu,“ vysvětlila Sedláčková.

Za dobré znalosti odměňovala školáky nafukovacími balonky s obrázkem zebry, kartičkami s návodem správného přecházení přes vozovku a reflexními samolepkami. Akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne probíhala na území celé republiky. V severomoravském kraji připadla na týden od 27. do 30. dubna a územní odbor Přerov se do ní zapojil v úterý.

Kromě hranických školáků dostávaly poučení o správném přecházení vozovky i žáci ZŠ Hranická v Přerově. „Tuto akci pořádá policie dvakrát ročně ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra. Jednou se koná na jaře a jednou na podzim,“ doplnila na závěr Sedláčková.

A jak to vypadalo v Přerově? PODÍVEJTE SE