Rizikem se totiž v provozu mohou stát takzvaní sváteční řidiči, kteří usedají za volant jednou či dvakrát do roka.

Policejní prezidium zveřejnilo statistiku ukazující, že během října a počátkem listopadu výrazně narůstá počet dopravních nehod. Například v roce 2007 zahynulo ve sledovaném období jedenácti dní na 33 osob, což je o sedm procent více ve srovnání s celoročním průměrem. V posledním říjnovém týdnu se však zatím počet nehod na Přerovsku nezvýšil.

„Zatímco vloni jsme v období od 25. do 31. října zaznamenali na 41 nehod, letos jich je pouze 28,“ shrnula Alena Pospíšilová z přerovského dopravního inspektorátu.

Na plynulost provozu v dušičkovém období budou dohlížet policisté při dopravněbezpečnostní akci. „V ulicích budou jak dopravní policisté, tak i strážníci městské policie,“ potvrdila Pospíšilová.„Kontroly se mají zaměřit na plynulost provozu a také na správné parkování aut tak, aby vozy zbytečně neucpávaly silnice,“ řekla Pospíšilová.

Policisté budou sledovat také povinnou výbavu vozů a jejich technický stav, dále pak používání bezpečnostních pásů a alkohol u řidičů. Problémem nevyježděných řidičů bývá hlavně to, že nemají velké zkušenosti s hustým provozem na silnicích.

„Doprava se zrychlila, mladí řidiči mají silné vozy a jsou čím dál agresivnější. Příležitostní účastníci silničního provozu pak nedokážou v kritických situacích adekvátně zareagovat,“ vysvětlila některá úskalí přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Nezkušení šoféři tak mnohdy předjíždějí v nebezpečných úsecích a nemají schopnost předvídat nebezpečí. Policisté navíc potvrzují, že zavinit vážnou dopravní nehodu nemusí jen rychlá jízda. „Příležitostní řidiči také často diskutují za jízdy se spolujezdci. Plně se nevěnují řízení a může snadno dojít ke střetu s jiným vozem,“ vysvětlila policejní mluvčí Sedláčková.

Petra Srnková z policejního prezidia dodává, že v období Dušiček hraje svou roli i počasí. „Řidiče mnohdy překvapí povětrnostní podmínky jako mlha, náledí, sníh nebo nízké teploty. Pokud se k tomu přidá shon a spěch, plní se policejní statistiky daleko rychleji,“ říká Srnková.