ROZHOVOR

Čím si vysvětlujete stále větší rozpínavost a rostoucí agresivitu extremistů?

Podle mě zkouší, kde jsou hranice demokracie a tolerance. Kroky proti nim nejsou dostatečně účinné a stát jim ukazuje své slabiny.

Myslím si, že se extremisté budou snažit posunovat tyto hranice stále dál. Bylo by proto možná nejlepší, kdyby jim pevné mantinely ukázali sami občané, a ne pouze stát formou represí. Občané by se měli sami zapojit do řešení a proti extremismu vystoupit.

Co nejvíce nahrává vzrůstajícímu napětí ve společnosti?

Jsou to různé konflikty ve vysoké politice, nejistota občanů, ale také dlouho neřešené problémy ve společnosti. Svou roli určitě sehrává i ekonomická krize – díky ní totiž vzrůstá nezaměstnanost a roste i sociální napětí. To je samozřejmě pro extremistické skupiny ideálním podhoubím.

Před časem se v ulicích Přerova objevily letáky, které byly zaměřené proti Romům. Mohlo to nějak souviset s avizovaným pochodem Autonomních nacionalistů?

A vyšetřilo se něco? Našla policie viníka? Podnikla něco konkrétního třeba samospráva? Pokud vím, tak ne. Po letácích nepřišla žádná radikální snaha o zlepšení a nebo vypátrání viníků. Veřejná správa tedy de facto selhala. Je docela možné, že si tak radikálové pouze zmapovali teritorium.

Dokážete si představit, že by došlo v Přerově k podobným nepokojům jako třeba v Janově?

Je to docela představitelné – a to vzhledem k mentalitě a uvažování zdejších lidí i vyššímu sociálnímu napětí v regionu. Na Přerovsku je vyšší kriminalita, navíc zdejší občané dokážou docela razantně a bez obalu vyjádřit svůj názor.

Dovedu si představit i to, že může celá situace přerůst ve vážnější konflikt a pouliční nepokoje.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Do Přerova míří místo Dělnické strany nacionalisté

Do Přerova se chystá Dělnická strana

VIDEO: Letáky pobouřily Romy v Přerově

Přerov zaplavily rasistické letáky vyzývající k domobraně