Studenti zdejších středních škol nabízeli lidem za 30 korun magnetky s kresbami nevidomé dívky a za padesátikorunu pak náramky se svítící Světluškou.

Peníze z výtěžku poputují podle koordinátorů projektu na konkrétní pomoc zrakově postiženým v regionu.

„Na Přerovsku se do této dobročinné akce zapojilo několik středních škol. Přímo v Přerově to bylo Gymnázium Jana Blahoslava se Střední pedagogickou školou a pak Střední průmyslová škola. V Hranicích vyrazili do ulic studenti tří škol a jednoho skautského oddílu. V Lipníku se sbírkou pomáhalo zdejší gymnázium,“ uvedla koordinátorka projektu „Den, kdy svítí světlušky“ Milada Jašová.

Podle jejích slov se podařilo vloni v celorepublikové sbírce vybrat na 6 milionů 705 tisíc korun. Peníze ze sbírky přitom putují na pomoc konkrétním postiženým v regionu.

„V Přerově jsme z loňského daru pomohli třem zrakově postiženým. Jedna dívka třeba získala peníze na osobního asistenta, aby mohla navštěvovat školu. Jiný zrakově postižený hoch obdržel pohybový přístroj motoped,“ doplnila Jašová.

Peníze ze sbírky pomohly také Středisku rané péče v Olomouci, kde se věnují zrakově postiženým dětem.

A jaký byl o sbírku zájem mezi studenty? „Do přerovských ulic vyrazili z naší školy studenti oboru školní a předškolní pedagogika. Měli jsme dvacet dvojic, které prodávaly magnetky a náramky ve svém volném čase a po vyučování,“ uvedla koordinátorka sbírky ze Střední pedagogické školy v Přerově Marie Nakládalová.

Studenti prodávali magnetky a náramky se světluškou v ulicích v centru, na náměstích a v blízkosti supermarketů a obchodů.