Objednávku k nákupu těchto monitorovacích zařízení z městského úřadu odeslali ve čtvrtek a během příštích tří týdnů by mělo dojít k jejich umístění na kritická místa.

„Nepořádek je hlavně v oblastech stanovišť komunálního odpadu velkým problémem. Už dříve jsme navíc dostali podněty od samotných občanů. Například v Drahotuších před obchodem se s nepořádkem potýkají velice často," řekla místostarostka Hranic Pavla Tvrdoňová.

Hlavní výhoda fotopastí podle jejích slov tkví hlavně v ceně a v přemístění na nejrůznější místa. Zároveň ale platí, že fotopasti budou dokumentovat veškerý pohyb, který v určeném místě zachytí. Na speciální e-mail tak bude docházet velké množství dat.

„V případě nevhodného chování ale může policejní hlídka okamžitě vyrazit na místo a zasáhnout," doplnila Pavla Tvrdoňová.

Hranice doposud s fotopastmi žádné zkušenosti neměly. Pracovníci úřadu ale během uplynulého období komunikovali s dalšími městy, ve kterých už je tento systém zaběhlý.

V Hranicích se prozatím uplatňují jen stálé či mobilní kamery.

„Kamerový systém je ale dimenzovaný na určitý počet kamer a limitovaný je i po technické stránce. Fotopasti navíc nejsou tak drahé jako klasické kamery," odůvodnil krok radniční mluvčí Petr Bakovský. Nákup jedné fotopasti bude stát přibližně deset tisíc korun.