Nejčastěji volená křestní jména se však oproti loňskému roku příliš nezměnila. I letos přerovské matrikářky do rodných listů narozených dětí nejvíce zapsaly – Jakubů, Janů, Terez a Natálií.

„V přerovské porodnici se k 29. prosinci narodilo celkem 1075 dětí. Sice nepatrně, ale převládali chlapci. Loni přišlo na svět za stejné období 1061 dětí a předloni 1021 novorozenců,“ informoval mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

V přerovské porodnici však letos zaznamenali také více dvojčat. Od začátku roku tu lékaři asistovali celkem u patnácti porodů, při nichž maminky přivedly na svět dvojčátka. Loni jich přitom bylo jen dvanáct.

Nejčastěji udělovaná křestní jména se oproti posledním letům příliš nezměnila a v podstatě kopírují celorepublikový trend. „Rodiče nejčastěji vybírali pro své narozené děti jména – Tereza a Jakub. Tato dvě jména se drží v žebříčku oblíbenosti už od loňského roku,“ řekla přerovská matrikářka Jana Filoušová.

Mezi chlapeckými jmény pak převládali také Jan, David a Dominik. Z dívčích se často vyskytovaly Natálie, Elišky a Karolíny. Loni k oblíbeným patřila také jména Tomáš a Adéla. Jejich četnost ale letos nepatrně klesla.

Někteří rodiče v letošním roce volili pro své potomky i tradiční česká jména, ke kterým patří například Anička, František, Marie či Antonín. Jiní vybírali jména cizokrajná a originální. V přerovské porodnici tak přišla na svět třeba Vanesa, Julia, Elli a Ron.

Přerovské matrikářky zapsaly novorozencům do rodných listů hned v několika případech dvě křestní jména, která se objevují čím dál častěji.

„V letošním roce jsme dvě křestní jména zapsaly celkem dvanácti dětem. Šlo například o spojení – Karolína Marie či Kateřina Sofie,“ upřesnila matrikářka Filoušová. Podle jejích slov se objevila ale i netradiční dvě křestní jména jako třeba Annabelle Nina, Abigel Pamela či Daniel Wafei.