Série letošních společných výprav za opeřenci s odborným výkladem bude zakončena tuto sobotu 22. listopadu na Hradeckém rybníku v Tovačově. Ornitologové účastníkům slibují zajímavou podívanou spojenou s příjemnou procházkou v přírodě.

Podle nich se na tahu objevuje celá řada druhů opeřenců, ale lokalita je osídlena také ptáky, kteří ji pravidelně využívají k přezimování. Sraz účastníků exkurze je u sádek v 10.50 hodin. Zájemci se však mohou k exkurzi připojit kdykoliv na hrázi rybníka.

„V letošním roce jsme uspořádali zhruba deset exkurzí v různých lokalitách. Sobotní výpravou letošní exkurze ukončíme a budeme v nich pokračovat zase příští rok na jaře,“ řekl jednatel MOSAdolf Goebel.

Na jaké opeřence účastníci exkurze narazí, bývá podle jeho slov vždy překvapením do posledního okamžiku. „Určitě bychom ale měli spatřit například volavky, kormorány, různé druhy kachen a také racků,“ vyjmenoval Goebel. Přerovští ornitologové se koncem listopadu obvykle setkávají hlavně s protahujícími druhy ptáků ze skupiny bahňáků. „

Měli jsme příležitost už opakovaně pozorovat například vzácné kolihy velké,“ upřesnil Goebel, který se svými kolegy nedávno narazili na raritu. „Šlo o husici rezavou, která se u nás vyskytuje velmi vzácně. Proto zálet byť jediného exempláře tohoto druhu je vždy pro nás mimořádnou událostí. Husice rezavá patří k druhům, jejichž výskyt sleduje a pečlivě prověřuje Faunistická komise České společnosti ornitologické. V současnosti na tovačovských rybnících pobývá čtyřčlenné hejno. Zda tam vydrží do sobotní exkurze, je však otázkou,“ dodal Goebel.

Přerovští ornitologové nedávno zaznamenali na tovačovských rybnících také pobyt orlů mořských, rostou podle nich ale i počty racků bělohlavých a bouřních, volavek popelavých a bílých.

„Je možné, že právě s těmito druhy se setkají i účastníci sobotní exkurze. Pokud bude zájem ze strany účastníků, v sobotu zavítáme i na Annínské štěrkovny, kde se na tahu zastavují potáplice severní a malé a zimují zde i velké počty různých druhů kachen,“ dodal Goebel.

Zájemci mohou na exkurzi dorazit linkovým autobusem, který odjíždí v 10 hodin z autobusového nádraží v Přerově.