Dílo nazvané Tillia (lípa) má ozdobit na jaře lipnické Masarykovo náměstí. Město na zhotovení plastiky loni vyhlásilo sbírku, ve které se sešlo už více než 500 tisíc korun.

„Dá se říci, že dnes je na Tillii k dispozici zhruba 580 tisíc korun. Ve sbírce bylo totiž vybráno celkem necelých 83 tisíc, z toho v kasičkách se sešlo bezmála 8 tisíc a na účet přišel dar ve výši 75 tisíc korun. Největší obnos nám ale přislíbila místní firma, a to částku 500 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Kovanou plastiku ve tvaru lípy vyrábí tradičními kovářskými postupy pro město Lipník nad Bečvou známý umělecký kovář Pavel Tasovský ve spolupráci s dcerou zesnulého autora Kristinou Habermannovou.

„Na plastice už intenzivně pracujeme. Momentálně máme vykovaných asi osm listů z celkových čtrnácti. Až zhotovíme všechny části plastiky, čeká nás kompletování. Příští týden si půjdeme s Kristinkou a starostou Lipníku nad Bečvou obhlédnout místo, kde má plastika stát, abychom doladili detaily, které souvisejí právě s umístěním plastiky,“ řekl umělecký kovář Pavel Tasovský.

Lipnická radnice už zná také termín, kdy dojde k slavnostnímu odhalení Tillie, jejíž zmenšeninu si mohli zájemci loni prohlédnout v místním Turistickém informačním centru. „Plastika bude umístěna na náměstí vedle kašny svatého Jana Nepomuckého. K odhalení dojde v sobotu 9. května. Věřím, že dílo vhodně zapadne do naší městské památkové rezervace a bude stálou připomínkou na Mistra Habermanna, který měl k našemu městu velmi blízký vztah,“ dodala Gladišová.

Náklady na zhotovení posledního Habermannova díla jsou vyčísleny přibližně na 1 milion korun. Město tak zbývající částku, kterou se nepodaří vybrat prostřednictvím sbírky, doplatí ze své kasy. Lipník nad Bečvou se může jako první a zatím jediný pochlubit také Cenou Alfreda Habermanna. Ta mu byla udělena loni v létě v rámci tradičního mezinárodního setkání uměleckých kovářů s názvem Hafaiston, které se koná každoročně na hradě Helfštýně.

Cena se na hradě bude udělovat každoročně, a to za mimořádný počin v oblasti kovářské tvorby a za propagaci tohoto uměleckého řemesla.