Tradiční součástí je slavnostní vyřazování žáků deváté třídy.

„Je to oficiální loučení s rodiči, prarodiči, příbuznými. Řekla bych, že to je důstojný odchod, děti pokračují ve studiu v dalších městech – v Hranicích nebo v Přerově," nastínila ředitelka školy Alena Cvešperová. Mezi devíti žáky, kteří v Potštátu ukončili základní vzdělání, byla také Šárka Parmová.

„Nastupuji na gymnázium v Hranicích, ale moc se netěším. Bude to něco jiného, těžšího," prozradila drobná blondýnka.

Sváteční program odstartoval v pátek koncert dětí z místní základní umělecké školy, večer patřil ohňové show.

„Slavnosti jsou největší akcí města a snažíme se do nich zapojit všechny obyvatele. Založila je první starostka po revoluci a od té doby se pořádají. V minulých letech se konaly pod zámkem na hřišti, teď se vrátily zpátky na náměstí," vysvětlil starosta René Passinger.

Velkou oslavu město plánuje za dva roky. „V roce 2018 uplyne sedm set let od vzniku Potštátu. Kulatiny bychom rádi pojali ve větším stylu a chceme pozvat i známější kapely," nastínil.

Jedním z lákadel byla výstava historických traktorů zdejších občanů, kteří své naleštěné stroje na náměstí dopravili. Raritou byl bez pochyby traktor Svoboda 12.

„Měl by být z roku 1949 a je stále funkční. Používá se také k pohonu mlátiček. Za zmínku stojí i to, že od počátku patří pořád stejnému majiteli, zůstává v rodině," prozradil Jiří Spáčil, který na přání zvědavých diváků vznětový motor nastartoval. A po právu si vysloužil potlesk.

K pohodové atmosféře přispěly i děti z mateřské školy.

„Každý rok nacvičíme nové hudebně pohybové představení. Pro některé je to vůbec první veřejné vystoupení," svěřila se učitelka Petra Gažarová. Se svou kolegyní si slavnosti nenechaly ujít. „Líbí se mi, že se tady vymýšlí pořád něco nového – výstavy kreseb, ale také možnost seznámit se s historií města," zmínila Martina Kuchařová s ohledem na současné expozice na zámku. (ina)