Muzeum bude lákat hned na několik oblastí.

„To, jak přesně bude muzeum vypadat, ještě nevíme. Představy ale samozřejmě máme. Muzeum se bude zaměřovat jednak na historickou část původního vybavení zámku, ale i na sbírku minerálů a nerostů. Třetí část se bude věnovat zaniklým obcím na Libavé, které dříve spadaly pod Potštát," uvedl starosta města Karel Galas, který v minulém týdnu navštívil několik obcí, které se k podobnému projektu odhodlaly už dříve.

„Prohlídkou podobných muzeí jsme se samozřejmě inspirovali. Zjistili jsme, o co je u veřejnosti zájem, a zároveň jsme se chtěli vyvarovat toho, o co takový zájem není," doplnil Karel Galas, jenž v plánovaném muzeu slibuje originální expozice, které příliš často k vidění nejsou.

Podle vedoucího stavebního úřadu v Potštátě Reného Passingera se v souvislosti s budoucím muzeem přemístí městská knihovna z vrchního patra do přízemí zámku. Právě na jejím současném místě by měla vyrůst výstavní místnost.

„Knihovna se stěhuje dolů i proto, aby starší lidé, kteří ji navštěvují, nemuseli chodit po schodech," uvedl.

Kdo to zaplatí?

Celý projekt bude vedle městského rozpočtu zčásti hradit také Místní akční skupina (MAS) Rozvojové partnerství Regionu Hranicko.

Tato skupina se podílela i na vytvoření minimuzeí v Bělotíně či v Býškovicích. Tamní muzea, která byla otevřená loni v květnu, se zaměřují nejen na tradiční řemesla a předměty používané v minulých staletích, ale i na život místních slavných rodáků a osobností.

Opravených prostor potštátského zámku, kde v současné době sídlí městský úřad, se nyní využívá k mnoha společenským akcím. Tento pátek například proběhne setkání seniorů, o den později se v zámeckém sále zase sejdou zástupci hasičských sborů bývalého okresu Přerov. (pm)