Sedmičlenný městský orgán tak kývl na návrh komise pro dopravu v Hranicích, jehož doporučení zahrnovalo také snížení výšky a prodloužení nájezdových ramen v případě dalšího zpomalovacího prvku u Prima školky.

„Je velice dobře, že k té opravě dojde. Ale být to na mně, zrušil bych ty retardéry všechny. Jsou neekonomické a zároveň i neekologické. Vždyť při jízdě přes ně se do ovzduší dostane mnohem více výfukových plynů. V odpolední špičce se tady navíc tvoří dlouhé kolony, podle mě by dopravě mnohem více prospěl plynulý provoz. A to nemluvím o tom rámusu, který při přejetí retardéru vzniká," popsal některé z problémů oslovený Vlastimil Dančák, který na Komenského ulici bydlí.

Řidič jedoucí od třídy 1. máje na prvních dvou retardérech žádnou změnu nepocítí. Odstranění se v tomto směru týká až třetího a snížení posledního zpomalovacího prvku.

Hlasování bylo jednoznačné

Pondělní jednání o úpravách retardérů prý mělo hladký průběh.

„Hlasování bylo jednoznačné, uznali jsme, že dané doporučení komise bude vhodným řešením. O odstranění všech retardérů se neuvažovalo. Byly totiž vybudované kvůli snížení rychlosti řidičů, která tam dříve dodržovaná nebyla," sdělila místostarostka Hranic a členka městské rady Pavla Tvrdoňová. Povolená maximální rychlost třiceti kilometrů v hodině zůstane v ulici platná i po změnách na komunikaci.

Proč ke stavebním pracím dojde až letos v září? Ke konci srpna totiž vyprší pětiletá udržitelnost projektu, na který město získalo dotaci. Při dřívějších zásazích by tak radnice musela dotační příspěvek vrátit.

Mezi zastupiteli města se už tento bod projednávat nebude, ti však už na akci dříve vyčlenili 170 tisíc korun.

Příčné prahy na Komenského ulici veřejnost obecně špatně snášela a jejich podoba byla v posledních letech velmi často kritizovaná. Z průzkumu deseti respondentů, který Deník provedl minulý týden, byl pro zachování prvků bez jakékoliv úpravy jediný člověk.

V souvislosti se zvýšením dopravní bezpečnosti sází vedení Hranic na zpomalovací prvky také v mnoha jiných oblastech města. Další zpomalovač se letos vybuduje na třídě Generála Svobody, poblíž Divadla Stará střelnice.