Pod Hranice spadá celkem dvaatřicet obcí. V deseti z nich teď sčítají povodňové škody na svém majetku.

„Podle velmi hrubých odhadů budou činit kolem sto milionů korun včetně DPH,“ řekl ve čtvrtek odpoledne starosta Hranic Miroslav Wildner, ale zdůraznil přitom, že přesnější číslo bude znát až příští středu, kdy ho od něj bude chtít slyšel Olomoucký kraj.

Velká voda se v pondělí převalila přes Hranice, Bělotín, Černotín, Hustopeče nad Bečvou, Milotice nad Bečvou, Ústí, Skaličku, Opatovice, Malhotice, Polom a Špičky. Nevyhnula se ani příměstským částem Slavíč a Drahotuše-Rybáře. Ty byly pod vodou mezi prvními, spolu s Ústím.

Přímo v Hranicích poškodila voda z Bečvy i obou protékajících dominantních potoků několik břehů, travnatých porostů, ale i silnic a chodníků.

„U těch stále ještě nevíme, do jaké míry jsou poddolovány,“ podotkl starosta a dodal, že narušené břehy a krajnice jsou velmi zrádné, neboť jejich poškození nemusí být na první pohled vůbec vidět. Utrhnout by se mohly pod vozidly, ale i pod nohama pěších.

Plný vody byl v Hranicích mimo jiné i městský park. Z něj čerpali hasiči vodu zpátky do Bečvy teprve ve středu odpoledne. „Co s ním, to budou muset navrhnout odborníci. Abychom ho ale uvedli zpět do životaschopného stavu, bude nás to stát takové dva miliony korun,“ odhadl nahrubo Wildner.

O tom, že ho město nemá v plánu nechat „umřít“, svědčí i fakt, že je již delší dobu v plánu jeho celková revitalizace v řádu milionů korun.

Pohromě z roku 1997 se záplavy tohoto týdne naštěstí nevyrovnaly. Ve srovnání s loňskou bleskovou povodní budou však mnohem „dražší“.

„Vloni, když jsme sečetli povodňové škody, došli jsme k číslu 72.835.000 korun,“ srovnal na závěr starosta rok starou bilanci s nynějším stamilionovým hrubým odhadem.