Tragédii si lidé v Přerově a v Troubkách připomněli dvěma fotografickými výstavami

Fotografie bezmála deseti autorů, na nichž jsou zachyceny ulice a domy, které zpustošila velká voda, tvoří expozici v Městském informačním centru v Kratochvílově ulici v Přerově.

Výstavu ve středu zahájili přerovští radní, kteří společně zavzpomínali na ničivou živelnou pohromu. “Náš přítel Bečva se stal nepřítelem a zasáhl do života obyvatel Přerovska. Sliby v oblasti protipovodňové ochrany, které se objevily hned po povodni, však nebyly realizovány, což je chyba. Měli bychom usilovat, aby se stát o tuto ochranu postaral. Vždyť živelná pohroma se může vrátit,“ řekl primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Na výstavě lidé zhlédnou nejen deset let staré snímky z Přerova, ale i například z místní části Lověšice a z nejvíce postižených obcí záplavami - Bochoře a Troubek.

Tragédii, která si vyžádala devět lidských životů a kvůli které byla srovnána se zemí téměř celá vesnice, si připomněli také v Troubkách.

„Výstava nese název Proměny obce aneb Deset let poté. To znamená, že opravdu není zaměřena pouze na tragické okamžiky, ale ukazuje také to, co se v obci podařilo od té doby vybudovat,“ informoval starosta Troubek Radek Brázda. Po ničivém řádění vodního živlu, kdy muselo být více než tři sta domů srovnáno se zemí, totiž bylo potřeba postavit vesnici téměř celou znovu.

Na výstavě se prezentují i místní spolkové organizace a jsou k vidění také barevné snímky z období povodně, jejichž autorem je fotograf Ladislav Pouzar z Českého Krumlova. Ten snímky nedávno obci věnoval. V expozici nechybí ani dokumenty a fotografie mapující projekty, které obec připravuje v nejbližší budoucnosti.

Troubečtí si připomínají tragickou událost každoročně pietním aktem u pomníku obětí záplav. Letos však k desetiletému výročí obec uspořádala akci většího rozsahu. Ta vyvrcholí v neděli.

„Ráno se uskuteční mše svatá za oběti povodní, následovat bude pietní akt u pomníku obětí, dopoledne dojde ke křtu almanachu vydaného k desátému výročí povodně a k předání pamětních listů za pomoc při povodních,“ upřesnil starosta Brázda.

Povodně v Olomouckém okrese ZDE