Dvě stovky domů byly pod vodou, tři z nich čeká demolice, další mají před sebou nejistou budoucnost. Z hodiny na hodinu přišly rodiny o své majetky, budované několika generacemi předků.
Celý víkend měli Křenovičtí plné ruce práce. Vyklízeli vyplavené domy, na ulicích se vršil zničený nábytek, do pořádku se dávaly i chodníky a cesty zanesené bahnem.
„V současné době čerpáme vodu ze spodní části zahrad, které jsou v bezprostřední blízkosti potoka. Dobrovolní hasiči čistí obec. Odsáváme také ještě vodu ze zaplavených studen, které také chemicky ošetřujeme. Lidé se zapojili od rána do brigády a odstraňují bláto, písek a dříví, které voda přinesla. Hromady svážíme na provizorní skládku,“ uvedl v sobotu křenovický starosta Zdeněk Vrána (ČSSD).
Na mnoho lidí měla velká voda tíživý dopad. Převážně starší lidé se s kalamitou srovnávali velmi těžce.
„Třeba tyhle peřiny mi kupovala do výbavy maminka. Je mi líto, že teď skončí v kontejneru. Stejně jako fotoalbum s obrázky mých dětí,“ řekla zdrcená pětaosmdesátiletá žena.
S následky ničivé povodně se budou lidé z Křenovic potýkat ještě dlouhé měsíce. Práce čeká i obec, která se bude muset vypořádat s podemletými chodníky a poničeným obecním majetkem.
Pod vodou byl i místní úřad a kostel. Uchována před živlem zůstala fara, jejíž zázemí bylo nabídnuto postiženým lidem jako prozatímní přístřeší. Ještě před víkendem se podařilo Křenovickým sehnat vysoušeče zdiva, které by měly urychlit proces „hojení“ podmáčených domů.
Do postižené obce se začnou tento týden sjíždět pojišťováci, aby spočítali škody, které záplavy napáchaly. Ne všichni lidé ale mají majetek zajištěný pojistkou. „Domácnost bohužel nemáme pojištěnou, takže za zničený nábytek nic nedostaneme. Dům jsme ale naštěstí pojistili,“ konstatuje jedna z místních žen Marta Humpová.