Záležitost, která se řídí až na západním konci Hranic, většinou dělá největší potíže ve vyše položených oblastech toku.

„Ledy se ucpávaly, tvořily už takový špunt. My jsme udělali jednoduchou věc. Snížili jsme hladinu, tlakem začal led praskat a my pak začali s odpouštěním," řekl ve zkratce ke čtvrtečnímu manévru správce hranického jezu Jaromír Capil.

Protože však ledy nepopraskaly po celém vyžadovaném úseku, musel se celý zákrok opakovat znovu. Přestože tentokrát vše vyšlo až napotřetí, situace se prý nikterak nevymykala normálu.

„Letos byl ed asi patnáct centimetrů široký, to loni byl ten stav extrémní," vzpomněl hranický jezný na únor 2012, během kterého ledová bariéra na Přerovsku a Hranicku způsobila starosti nejen správcům Bečvy, ale i mnohým povodňovým komisím.

To, jestli se celá akce bude ještě v letošní zimě opakovat, záleží samozřejmě hlavně na počasí. Pokud opět přijdou mrazy, ledy se na Bečvě neuvolní přirozeným táním a v určitých místech budou takzvaně nadzvedávat hladinu řeky, pak budou muset zaměstnanci Povodí Moravy k podobnému zásahu přistoupit znovu.

Takovéto zákroky, o které v zimních měsících nebývá nouze, odborníci zpravidla provádějí také na jezu v Oseku nad Bečvou. Přerovem pak nánosy většinou už v klidu proplují.