„Na přelomu ledna a února plánujeme odtěžení nánosů v oblasti Lipníka nad Bečvou. Jedná se hlavně o preventivní akci. V místech, která to dovolují, se takto koryto snažíme více zprůchodnit, aby se ledové kry případně přes úsek dostaly," sdělila tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Státní podnik takto prý sleduje nejrůznější úseky a je pravděpodobné, že stejně jako na Lipensku se k odtěžování usazenin bude přistupovat i v jiných lokalitách.
„V současnosti ale nemáme stanovený plán, který by ukázal, jestli se bude pokračovat například směrem na Hranice nebo na Přerov," uvedla mluvčí.
Nekontrolovanou tekoucí vodu mimo koryto Bečvy Povodí Moravy nepředpokládá ani v souvislosti s náhlým oteplením, k němuž dochází tento týden.
„Sněhu ještě není tolik, aby to nějaké větší potíže přineslo. Stav hladiny řek průběžně kontrolujeme," doplnila.
Informace rychle a efektivně
Povodí Moravy v tomto směru pochopitelně spolupracuje i s povodňovou komisí.
„V případě jakékoliv změny jsme připraveni okamžitě informovat samosprávy. Jde o fungující systém, například na webových stránkách je zpřístupněna interaktivní mapa, kde se údaje aktualizují každých patnáct minut, aby byly co nejpřesnější," sdělila Gabriela Tomíčková.
Nový systém varování
V letošním roce by se na Hranicku měl naplno rozběhnout varovný systém za přibližně šestnáct milionů korun, díky kterému by obyvatelé byli včas varováni před blížícími se povodněmi.
„Systém bude plně funkční až letos na podzim. Částečně by ale mohl fungovat už dříve," sdělil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský tím, že kompetentní orgány už zahájily několik prvních kroků.
„V terénu jsou například osázené hlásiče. Budeme ale ještě řešit napojení na počítačové sítě. Bude se také vypisovat výběrové řízení na udržitelnost projektu," doplnil radniční mluvčí.
V úvaze o varovných systémech a jejich včasném využití Hranice vycházely z bleskových povodní z minulých let, kdy samotná Bečva sice velkou škodu nenapáchala, mimo kontrolu se rychle dostaly hladiny menších toků vedoucí přes město.
„Při tomto systému jde hlavně o varování obyvatel. Zároveň ale díky němu chceme lépe pozorovat a lépe podchytit zákonitosti toku při takových povodních," doplnil mluvčí Petr Bakovský.
Projekt počítá s tím, že hladinu na potocích a říčkách na Hranicku bude hlídat systém měřících latí, dešťoměrů a dalších zařízení, který bude digitálně propojen tak, aby mohl s předstihem dát vědět právě o možnosti náhlých povodní.