Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

22.7.2017
SDÍLEJ:

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.Foto: ČTK

Sám by se asi za hrdinu neoznačil, ovšem ve chvílích, kdy neexistoval integrovaný záchranný systém a povodňové komise se stěhovaly z místa na místo a tápaly, kdo má jaké kompetence, přišel on a zabezpečil, že okamžitě fungovala koordinace záchrany lidí a majetku a následně také likvidace povodňových škod.

Jeho nasazení a profesionalitu ocenil prezident Václav Havel, když 28.října 1997 předal Petru Voznicovi Medaili Za zásluhy.

Petr Voznica tehdy velel 2. armádnímu sboru se sídlem v Olomouci a šéfoval ozbrojeným složkám v krizovém štábu Ústřední povodňové komise.

„Krizová situace v červenci 1997 změnila život mnoha obyvatelům na Moravě a ve Východních Čechách,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Deník.

Řešit krizové situace patřilo v té době do kompetence operačních velitelů, tedy velitelů armádních sborů.

„Velel jsem 2. armádnímu sboru se sídlem v Olomouci a kromě bojových úkolů( příprava k obraně státu) jsem odpovídal i za teritoriální úkoly, kam patřily i reakce na krize, včetně přírodních katastrof. Rozhodnutím prezidenta republiky bylo tedy řešení situace svěřeno krizovému štábu 2. armádního sboru,“ ohlédl se.

Pod generála tehdy ze dne na den "spadly" kromě armádních útvarů i další složky, které dnes tvoří Integrovaný záchranný systém. Na Voznicovi bylo řídit zásahy v celé zasažené oblasti - Morava, Slezsko a východ Čech.

„Povodně 97 byly velkou prověrkou připravenosti. Musel jsem zvládnout řízení a koordinaci krizového štábu do doby, než úkoly převzal Ústřední krizový štáb v Praze,“ připomněl generál.

Je si jist, že nasazení vojáků a armádní techniky, jejich přístup při pomoci nejvíce ohroženým obyvatelům, ovlivnily vnímání Armády ČR v očích veřejnosti.

„Pomohly komplexnějšímu pohledu na prevenci a řešení krizových situací,“ hodnotil Voznica.

Když se ohlíží za chvílemi, kdy ze polovinou země hnala povodňová vlna, nejsilněji se mu vybaví Troubky.

„Ty zatopené a rozbořené domy, psychicky těžce zasažení lidé. Je to ale i Jesenicko a obce odříznuté od okolního světa. Severní Moravu a Východní Čechy povodně zasáhly tou nejsilnější vlnou. Přestože po několika dnech hladiny řek přestaly stoupat, situace se stávala složitou na jižní Moravě. Pamatuji si nasazení obrovských čerpadel u Veselí na Moravě, evakuaci Nemocnice Tomáše Bati apod.,“ zavzpomínal generál.

Povodně lidem braly, taky něco daly. Jemu osobně víru ve vlastní schopnosti řídit tým, se kterým koordinoval práce při záchraně životů a majetku.

„Přesvědčil jsem se také o velké solidaritě lidí, obrovském nasazení vojáků, profesionálních a dobrovolných hasičů, policistů, záchranářů, tisícovek dobrovolníků. Významnou pomocí byla vynikající organizační práce přednostů okresních úřadů, primátorů statutárních měst a starostů obcí,“ ohlédl se profesionál, kterého tehdy poslouchali vojáci i politici. 

Připomněl také, že povodně ukázaly potřebu urychleně připravit novou krizovou legislativu, na které se osobně podílel v nové funkci v Armádě ČR.

Na pomoc povodňovou vlnou postiženým obyvatelům a likvidaci následků živelní katastrofy nasadila armáda na 9000 vojáků. V postižených oblastech zasahovalo více než 30 vojenských vrtulníků, které přepravily tisíce osob a stovky tun materiálu. Armáda nasadila na 600 kusů vojenské techniky, s jejíž pomocí bylo evakuováno na 37 000 osob.

Generál Petr Voznica
7. listopadu 1954, Karviná
Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise, byl s účinností od 1.srpna jmenován velitelem nově zřízeného vojska územní obrany s velitelstvím v Táboře. Toto armádní uskupení se zabývalo i řešením ekologických a živelních katastrof. V červenci 2001 přestal pracovat v armádě a vstoupil do služeb české diplomacie. Byl velvyslancem České republiky v Litvě, Iráku a Slovinsku

Autor: Daniela Tauberová

22.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Malého chlapce v Hranicích srazilo auto na přechodu

Divadlo Ventyl uvede novou komedii Dokud nás milenky nerozdělí

Po úspěchu s divadelní hrou Dva nahatý chlapi uvede divadlo Ventyl novou situační komedii francouzského autora Erica Assouse Dokud nás milenky nerozdělí. O tom, jak dlouho zabere takovou hru nacvičit, jsme si popovídali s vedoucím souboru Kamilem Štroncerem. Ventyl tuto hru představí v české premiéře 11. listopadu od 19 hodin na prknech hranické sokolovny.

V Hranicích se představily nové elektrobusy. Podívejte se

Představení nových elektrobusů, které mají městu Hranice zajistit čistší ovzduší a ekologičtější dopravu, proběhlo na Masarykově náměstí ve čtvrtek 19. října. Mimo představení nových vozidel byly k vidění i elektrická auta nebo starý autobus.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení