Velké množství vody steklo také z polí a způsobilo v obydlených oblastech škody. Hasiči řešili během noci přes 60 událostí, prozatím nebylo nutné nasadit armádu.

Vyplývá to ze závěrů dnešního ranního zasedání Povodňové komise Olomouckého kraje, kterou v návaznosti na noční události svolal hejtman Martin Tesařík.

Během noci byly v terénu dobrovolní i profesionální hasiči, kteří řešili nejen situaci v Olomouckého kraji, ale pomáhali také kolegům ze sousedního Moravskoslezského kraje.

„Převažovala záchrana lidí ze zatopených objektů, voda byla strašně rychlá,“ uvedl náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Hasiči jsou připraveni čerpat vodu ze sklepů a dalších prostor, podmínkou je však opadnutí vody. Připraveni vyrazit na pomoc s likvidací následků povodňových jevů jsou také armádní záchranáři, prozatím však nebylo nutné je využít.

Policie střeží evakuované objekty a dohlíží na dodržování dopravních omezení, která si situace vyžádala. Podle hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka se kraj připravuje na možnost, že by odpoledne znovu pršelo.

„Prognóza Českého hydrometeorologického ústavu je nepříznivá, navíc je v současné situaci obtížné odhadnout, kde srážky nakonec doopravdy spadnou,“ uvedl hejtman. Především přítoky řeky Bečvy jsou naplněné a další déšť by mohl vést k jejich vylití z koryt. Hejtman Tesařík, který měl dnes odjet na zasedání Rady Asociace krajů České republiky, zrušil svůj program a zůstává v regionu, aby mohl koordinovat další postup.

Kraj zároveň kontaktuje starosty postižených obcí a zjišťuje škody na vodohospodářské infrastruktuře. V případě potřeby se bude podílet na zajištění náhradních dodávek pitné vody.