Zbylou část škod voda způsobila na Lipnicku, uvedl krajský mluvčí Ivo Heger.

Povodně zasáhly v Olomouckém kraji celkem 35 měst a obcí. Největší škody, za zhruba 340 milionů korun, napáchaly podle mluvčího záplavy na majetku lidí. Podnikatelům způsobily škodu za téměř 290 milionů korun. Na majetku státu v Olomouckém kraji vznikla škoda za zhruba 206 milionů Kč. Hejtmanství materiální ztráty vyčíslilo na 12,3 milionu korun, obce na 138 milionů.

Část škod by vlastníkům měly uhradit pojišťovny. Obce a kraj mohou dále požádat stát o dotaci na obnovu nepojištěného majetku.

V Přerově způsobila voda nemalé škody společnosti Dalkia, která ve městě zásobuje převážnou část domácností teplem a teplou vodu.

„V tuto chvíli jednáme s naší pojišťovnou, celá záležitost ale ještě není uzavřena, takže nemohu uvést přesnou škodu. Už teď víme, že celková suma bude obrovská,“ uvedl pro Deník mluvčí teplárenské společnosti Milan Wagner.

Olomoucký kraj již obdržel od státu dotaci 15 milionů korun na likvidaci prvotních škod, způsobených povodní. Příspěvek krajští zastupitelé rozdělili mezi postižená města a obce koncem května.

Nejvyšší částku, 4,4 milionu korun, přidělili obci Troubky, kterou voda z rozvodněné Bečvy zalila asi z 80 procent. „Dotaci jsme již obdrželi a peníze využíváme na odstraňování povodňových škod, převážně na čištění kanalizace v obci,“ uvedl starosta Troubek Radek Brázda.

Náklady na likvidaci prvotních škod podle vedení kraje činí zhruba 62 milionů korun. Hejtman Martin Tesařík (ČSSD) proto požádal stát o další dotaci, a to ve výši deseti milionů korun. „ Tyto peníze budou určeny na odklízecí práce, odvoz odpadu a další činnosti, související s obnovením chodu obcí,“ konstatoval krajský mluvčí Heger.

Rozvodněné řeky začaly ohrožovat obydlená území na Hranicku, Lipnicku a Přerovsku v pondělí 17. května, kdy také hejtman vyhlásil stav nebezpečí.

Podobná situace se opakovala i minulý týden. Na Přerovsku byly zaplaveny další obce – Domaželice, Beňov, Kojetín a na Hranicku opět obec Ústí. Celková škoda se tak ještě určitě bude navyšovat.

Tomáš Indrei s přispěním agentury ČTK