Zahoření vzniklo kvůli závadě na ventilaci. Výrobce SOR Libchavy již provedl taková opatření, aby v budoucnu k podobnému selhání nemohlo dojít.

„Dostali jsme zprávu od kriminalistů, že došlo k technické závadě na ventilaci vozidla. Výrobce tak jednak na základě této zprávy, jednak na základě vlastního šetření, provedl u elektrobusů taková opatření, aby k ničemu podobnému již v budoucnu nemohlo dojít,“ vysvětlil ředitel divize osobní dopravy společnosti 3ČSAD Jakub Vyvial.

Společnost 3ČSAD, která hromadnou dopravu v Hranicích zajišťuje, ani samotné město Hranice tak nemají důvod odstupovat od teprve v loňském roce zavedené elektrobusové městské dopravy.

„Závada, která se na elektrubusu objevila, nikterak nesouvisela s pohonem. To samé se mohlo klidně stát i u plynového nebo naftového autobusu,“ uvedl Pavel Slovák z odboru správy majetku v Hranicích.

Případem se tak nyní dále nebude zabývat ani policie.

„Znalecké a odborné zkoumání potvrdilo, že k zahoření došlo vlivem technické závady. Protože se nejedná o podezření z trestného činu, byl případ v těchto dnech odložen,“ uvedla před dvěma týdny přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Náhradou je předváděcí model

K požáru jednoho z šesti hranických elektrobusů došlo v polovině června, zhruba osm měsíců po zavedení elektrobusové hromadné dopravy ve městě.

Autobus začal hořet za jízdy, žádní cestující se zrovna na palubě nenacházeli, řidič stihl vystoupit. Škoda se pohybuje okolo deseti milionů korun.

Dočasnou náhradou je v tuto chvíli o něco menší předváděcí model.

„Nyní se musí na základě policejní zprávy vyhodnotit, do jaké míry se jednalo o pochybení ze strany výrobce. My předpokládáme, že potom nám dodají nový plnohodnotný elektrobus. Ten se ale samozřejmě musí ještě vyrobit, do té doby budeme využívat předváděcí model, který nám zapůjčili, “ uzavřel Jakub Vyvial.