Případy prošetřuje policie. Sami kupující se však často chovají nezodpovědně. Psa si pořizují takzvaně na ulici, kde je tento prodej nezákonný.

„Náš malý bojovník svůj boj o život prohrál kvůli komplikacím po nemoci. Nemáme slov k těm bezohledným a bezpáteřním hyenám,“ popsal v tomto týdnu chovatel trpasličího jezevčíka z Nového Jičína.

Jak uvedl na jednom inzertním serveru, koupil si přes inzerát z Olomoucka ani ne šestitýdenní štěně trpící parvovirózou. Varuje, že prodejci nabízení psi jsou často mnohem mladší, nejsou čistokrevné rasy a očkovací průkazy jsou zfalšované s nepravdivými záznamy o očkování ze Slovenska. „Zájemcům neposkytnou možnost vidět rodiče štěňat a prostředí, ve kterém byla štěňata odchována,“ apeloval proto na ostatní zájemce, aby neudělali stejnou chybu.

Ceny u nabízených štěňat jezevčíků, které se v posledních týdnech objevují nejčastěji, se pohybují od pěti do sedmi tisíc korun. Tyto inzeráty z Olomoucka se v nabídce pravidelně opakují, obsahují často stejné nebo podobné fotografie mláďat a v textech jsou překlepy.

Pochybnými prodeji štěňat se zabývají veterinární inspekce, městské úřady a policie třetím rokem. Skupina sociálně slabších obyvatel ze Šternberska a Uničovska rozjela svůj „byznys“ během pandemie covidu, kdy využili zvýšené poptávky po domácích mazlíčcích. Štěňata nakupovali po celém Česku i na Slovensku. Šlo zejména o nechtěné vrhy. K samotné předávce využívali takzvané „bílé koně“.

„Za poslední půl rok jsme evidovali na obou obvodních odděleních celkem čtyři oznámení,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí policie Miluše Zajícová s tím, že počet ve srovnání s rokem 2022 klesl.

Zásadní problém je i podle policie zdravotní stav štěňat. „Často jsou napadena nemocí tzv. parvoviróza. Dále prodejce udává smyšlený a nepravdivý původ, protože se jedná o křížence,“ uvedla mluvčí.

Trestní stíhání policie nezahájila. Tyto případy jsou vždy posuzovány jako přestupky. „Byly postoupeny příslušnému správnímu orgánu, aby rozhodl dle svých kompetencí,“ sdělila policejní mluvčí.

Městský úřad ve Šternberku už uložil prodejcům štěňat desítky pokut. Další případy řeší Uničov.

„Spolupracujeme s veterinární správou a policií, které se daří případy došetřovat a díky tomu máme koncového pachatele. V případě opakovaného zjištění už tyto postihy dosahovaly výše desítek tisíc korun,“ sdělil Olomouckému deníku Miroslav Kluka z odboru životního prostředí.

Policie i veterináři apelují na všechny zájemce o psa, aby nekupovali budoucího člena rodiny prostřednictvím pochybné inzerce na ulici, ale obrátili se na chovnou stanici, požadovali smlouvu a doklad o povinné vakcinaci mláděte.

„Bohužel sami kupující se chovají nezodpovědně, protože kupují psa tzv. na ulici, kdy tento prodej je nezákonný,“ dodala policejní mluvčí.