Přes mobilní telefon platí v Hranicích za parkování nejen místní, ale i přespolní řidiči.

„Telefon mám u sebe vždycky, ale dvacetikorunu v peněžence pokaždé nemám. Tak jsem si na ty textovky zvykla, že mince už ani nehledám,“ řekla Michaela Fárová z Brna, když ve středu vyťukávala do svého mobilu parkovací SMS na Pernštejnském náměstí v Hranicích.

Podle vedoucího hranické pobočky společnosti Activ Parking, jež má městský parkovací systém na starosti, přibývá řidičů, co platí bezhotovostně, každým měsícem. Nejmenší sazba je dvacetikorunová a platí na hodinu. Kdo se má v plánu zdržet kratší dobu, používá raději mince, protože by se jim esemeska nevyplatila.

„Pár lidí už nám navrhlo, ať upravíme nejnižší sazbu na deset korun, aby mohli platit mobilem i za půlhodinu stání. To je ale spíš problém poskytovatele této služby, který tvrdí, že to není technicky možné,“ vysvětlil hranický vedoucí společnosti Activ Parking Radim Staněk.

Nezapomeňte připsat U

Nově si však od července mohou řidiči zvolit, jestli chtějí zaplatit za hodinu nebo se zdrží ještě o třicet minut déle. Do textové zprávy pak musejí udat, zda chtějí prostát na parkovišti dvacet korun nebo třicet. Na konci textu teď na displeji telefonu nově připisují písmeno U.

„Tím si řidiči zajistí zaslání informace o vypršení času zaplaceného parkovného,“ objasnil Staněk.

I parkovné, placené mobilem, mohou lidé uplatnit do nákladů. Daňový doklad je možno vytisknout na internetovém portálu provozující společnosti. Aktuální číslo, na něž mohou řidiči své textové zprávy posílat, je 90206.