Úrazy na pracovištích jsou podle odborníků na tuto problematiku stále častější a postihují hlavně zaměstnance dělnických profesí.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se asi nejvíce případů vyskytuje ve velkých firmách.

„Často je to při obsluze nějakého stroje nebo při práci ve velké výšce. K úrazům dochází také při práci na vysokozdvižném vozíku. Mnohdy se zaměstnanci z ruky vysmekne těžký náklad, nebo se mu třeba přimáčkne železobetonový odlitek na končetinu,“ vyjmenovala nejčastější druhy úrazů mluvčí.

Podle jejího názoru způsobí nejvíce chyb rutina. „Při stereotypní činnosti mnohdy zaměstnanci ztratí ostražitost a častěji pak dojde k úrazu,“ rozebírá příčiny havárií mluvčí.

Těžký úraz tak utrpěl letos v únoru například šestapadesátiletý zaměstnanec firmy na Hranicku, a to při práci na soustruhu. „Stroj zachytil rukáv jeho pracovního oděvu a začal jej namotávat. Muž při tom utrpěl mnohačetné zlomeniny žeber, tržné rány na hrudníku a zhmoždění loketního kloubu,“ popsala případ z nedávné minulosti mluvčí.

Těžce zraněni byli letos také dva muži při práci v hale firmy v Hranicích. „Pod muži se prolomil sendvičový betonový panel na přístřešku v hale a spadli na zem asi ze šestimetrové výšky,“ připomněla nehodu, která se stala v polovině března, mluvčí.

Mladší 27letý muž byl ihned převezen do olomoucké fakultní nemocnice, jeho o pět let starší kolega byl ošetřen v hranické nemocnici.

Jen v průběhu minulého týdne přitom policisté zaznamenali tři vážné pracovní úrazy. Ještě horší byl co do četnosti a následků úrazů loňský rok, kdy policisté zaznamenali hned několik desítek pracovních úrazů.

Asi nejvíce se v této souvislosti v médiích skloňoval vážný úraz dvou zaměstnanců přerovské chemičky, kteří skončili loni na podzim po výbuchu vodíku ve výrobně kyseliny sírové v nemocnici s popáleninami druhého stupně.

Dva další pracovní úrazy skončily vloni dokonce smrtí. K první tragédii došlo loni v březnu v podniku Meopta.

„Zaměstnanec montoval na střeše podniku střešní plášť a silný poryv větru jej srazil z výšky jedenácti metrů do betonového výkopu. Muž svým zraněním na místě podlehl,“ připomněla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Jen o několik dní později zemřel po úrazu na pracovišti další muž. „Na třiapadesátiletého pracovníka z Brodku u Přerova se při nakládání sesunuly palety s tvárnicemi a zasypaly ho,“ informovala o další tragické události Zajícová.

Podle policistů je obecně více pracovních úrazů mezi muži, i když se havárie nevyhýbají ani ženám.

„Velmi obvyklé jsou třeba nehody, kdy zaměstnankyně zasune omylem ruku pod pracovní stroj. Takový případ se stal loni v podniku Kazeto jedné ženě při skládání papírové lepenky,“ popsala dále mluvčí.

Pro takto postižené pracovníky mají úrazy v zaměstnání často doživotní traumatické následky. „Zvažoval jsem nejprve výpověď, když se mi to stalo. Nakonec jsem si to ale rozmyslel, práce totiž na Přerovsku žádná není, a tak jsem nakonec ve firmě zůstal,“ řekl jeden ze zraněných mužů, který si ale nepřál uvést své jméno.

Podle přerovského soudního znalce Karla Lovečka, jenž přichází denně do styku s podobnými pracovními úrazy, pamatuje na odškodnění pro zraněné zaměstnance i pozůstalé příbuzné v případě úmrtí Zákoník práce.

„Náhrada škody pro zaměstnance nebo pozůstalé pracovníka, který utrpěl smrtelný úraz, je zakotvena v zákoníku práce. Všechny firmy musí být pojištěny a pokud k úrazu pracovníka nedojde úmyslně, porušením bezpečnostních předpisů nebo pod vlivem alkoholu, mají pozůstalí v případě úmrtí nebo postižení zaměstnanci nárok na odškodnění,“ řekl Loveček.