Následky: 93 evidovaných případů onemocnění a tři úmrtí, kdy ovšem zemřelí trpěli závažnými chorobami a prasečí chřipku u nich lékaři zjistili při hospitalizaci.

„Naposledy jsme měli případ v únoru, od té doby je klid,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

„Stejně jako ubývá akutních respiračních onemocnění, dala se na ústup i Pandemic (H1N1) 2009,“ poznamenala.

I když odborníci na podzim předpovídali, že počátkem roku přijde druhá vlna chřipkových onemocnění a naroste i počet těch, kteří se nakazí obávaným virem Pandemic (H1N1) 2009, chřipková epidemie nakonec nedorazila.

„Jednak vlivem mrazivého počasí, ale také jarních prázdnin, kdy školáci nebyli v kolektivech a rodiče si brali dovolenou. Roli sehrálo i to, že řada lidí onemocněním prošla a získala vůči němu imunitu,“ vysvětlila epidemioložka.

I vzhledem k ústupu prasečí chřipky je zejména v ordinacích praktických lékařů v posledních týdnech naprosto minimální zájem o vakcíny proti tomuto onemocnění.

Čtyři tisíce lidí se nechaly očkovat

V březnu si ji nechali u praktického lékaře v celém Olomouckém kraji píchnout tři lidé. V očkovacích centrech jich bylo sedm desítek. Celkem se v regionu nechaly naočkovat necelé čtyři tisícovky obyvatel.

Co se zbylými vakcínami? Podle Haliřové se lidé stále mohou nechat naočkovat.

„Mohou se objednat v očkovacích centrech. Vakcína se nezkazí, ale výroobce garantuje dobu použitelnosti v délce dvou let.“ poznamenala epidemioložka.

Poukázala na to, že na podzim, kdy pandemická chřipka decimovala obyvatele v různých koutech světa a země nakupovaly vakcíny, nemohl nikdo přesně odhadovat, kolik lidí v tuzemsku onemocní a jaký bude mít nemoc průběh.

„Vývoj byl nakonec v České republice mírný. Nikdo to ale nemohl tušit. Jinde v populaci to vypadalo jinak. Jak se říká, po bitvě je každý generál,“ podotkla.

„Každopádně později šlo více než o odbornou o politickou otázku, a to já nekomentuji,“ uzavřela.