Jsou doma na neschopence a epidemiologové čekají na výsledky laboratorních rozborů. Ujišťují, že rozhodně není žádný důvod k panice. Lidé by hlavně měli dbát na dodržování základních hygienických pravidel.

„Evidujeme dva případy, u kterých je na základě cestovní anamnézy podezření. Byli v Cancúnu v Mexiku a po zprávách o tamní situaci, se raději obrátili na lékaře. Stěžovali si na bolesti v krku,“ uvedla epidemioložka Martina Kundschofská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Turisté jsou dospělí lidé, kteří pocházejí ze Šumperska a Přerovska. V současnosti jsou doma na neschopence. Lékaři a epidemiologové čekají na zprávy z laboratoří, kam poslali odebrané vzorky.

„Podle klinického projevu u obou turistů, nebyl důvod k nějakým opatřením. Jde spíše o jejich zodpovědnost a opatrnost,“ sdělila vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Halířová.

Podle epidemiologů je potřeba brát riziko onemocnění novým typem chřipky, která se objevila i v sousedních zemích, se zdravým rozumem. Protože má podobný průběh jako běžná chřipka, měli by lidé, než zcela zbytečně propadnou panice, vyhodnotit hlavní faktory: zda byli v zahraničí v oblastech s výskytem tohoto typu chřipky, popřípadě v kontaktu s někým, kdo z ciziny přicestoval.

„Poté se zaměřit na to, jaký je klinický projev jejich onemocnění. A stejně tak jako u běžné chřipky zajít ke svému lékaři,“ uvedla epidemioložka Martina Kundschofská.

Tamiflu? Lidé se na účinné antivirotikum ptají v lékárnách, lékařů, dokonce i do redakce Deníku telefonují. „Ptají se. V tuto chvíli je však nejdůležitější dbát na hygienická pravidla, stejně jako v případě žloutenky. Možná bych zvážila hromadné akce v uzavřených prostorách,“ uvedly epidemioložky. Do olomouckého očkovacího centra telefonují lidé a ptají se, zda mají odložit vyjet například do latinské Ameriky.

„Většinou se rozhodnou změnit destinaci. Každopádně nikoho od cesty neodrazuji. Lidé by si měli uvědomit, že jde o chřipku, která má podobný průběh jako sezónní chřipka u nás. Pokud by někdo onemocněl, i kdyby proběhla pandemie, lidé neumřou, ale uzdraví se,“ reagovala vedoucí lékařka centra Jana Vlčková.

Epidemiologové mají pro případ pandemie nového typu chřipky připravený plán postupu. „Pandemický plán je nastaven a sledujeme vývoj situace, zda zvolíme další opatření,“ uvedla Růžena Halířová. Aktuální informace mohou zájemci najít na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz/ nebo na webu krajské hygienické stanice http://www.khsolc.cz/aktuality.aspx.