Jak zatočit s prašností, která sužuje Hranice v míře větší, než je zdrávo? Místní radnice má několik řešení. Jedním z nich je i zvýšená očista komunikací. I ta však máněkolik háčků.

„Radnice nyní vybírá firmu, která bude zvýšené čištění chodníků a ulic realizovat. Jsou zde ale některé nedořešené otázky, například velké parkovací plochy u obchodních center, která nikdo pořádně neuklízí. Přitom jsou jedním z velkých zdrojů prašnosti,“ upozornil hranický zastupitel Miroslav Raindl (KSČM). To, že parkoviště u supermarketů zůstávají po velkou část roku bez očisty potvrdil i Milan Vinkler, ředitel společnosti Ekoltes, která má ve městě na starosti komunální služby. „Zimní údržbu parkovišť si u nás objednávají téměř všechny supermarkety.

Horší je to v létě. To si nás objednávají jen jednou dvakrát za rok. Žádný pevný harmonogram úklidu však u nich nemáme,“ sdělil Milan Vinkler. Ten však poukázal na to, že tato parkoviště jsou mezi největšími zdroji znečištění až někde na čtvrtém až pátém místě.„Jednoznačně nejhorší je hlavní silniční tah z Olomouce na Ostravu. Ten je hlavním zdrojem prašnosti. Pokud jej ale jeho správce nebude pravidelně uklízet, šance na zlepšení je malá,“ uvedl Milan Vinkler. „Svolali jsme jednání se správci komunikací o tom, že by na očistu silnic nějakým způsobem přispívali. Až na jednu výjimku se nikdo nedostavil, budeme je tedy objíždět individuálně,“ informovala hranická místostarostka Radka Ondriášová (Právo a Spravedlnost).

Jak dále sdělila, radnice se chystá domluvit se i s místními supermarkety na úklidu jejich parkovišť. Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského nyní město vybírá firmu, která by zvýšenou očistu komunikací prováděla. „Bylo by to nad rámec běžného úklidu, je na to z rozpočtu vyčleněna zvláštní částka. Odbor životního prostředí bude určovat, kde je úklid nutný,“ vysvětlil Petr Bakovský.