„Jsme rádi, že nám počasí přeje, protože včera to tak nevypadalo. Oproti minulému roku, kdy jsme tuto akci spojili také s oslavami 750. výročí založení našeho města, očekáváme méně zájemců. Jsme rádi, že lidé přesto pořád chodí,“ řekla Miluše Barašíková ze Základní školy J. A. Komenského v Přerově-Předmostí.

Jak dodala, stejně jako v předchozích devíti letech projdou návštěvníci tutéž devítikilometrovou trasu, pouze v Malém školním muzeu lovců mamutů si mohou navíc prohlédnout nový přírůstek – mamutíka. Ve školním muzeu také naučná stezka začínala. Zájemci si mohli za doprovodu odborného komentáře dětí ze základní školy prohlédnout pravěké chýše, ale také výstavu dětských prací tematicky zaměřených na pradávné období naší historie.

Pak už se tradičně vydali po ručně vyrobených stopách k plastice zvané Sonda do pravěku a dále k Památníku lovců mamutů, který byl vybudován v minulém roce. „V památníku je zachován výsek časové vrstvy. Podařilo se nám vytipovat místo tak bohaté na nálezy, že jsme to ani nečekali. Jak se to vykopalo, tak to zůstalo ležet. V tom spočívá unikátnost tohoto místa,“ vysvětlil již dříve Jiří A. Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně, který začal s výzkumem v Předmostí již na počátku 80. let minulého století.

Kromě mamutíka Toma, který na návštěvníky čekal na Čekyňském kopci, měl vysoký ohlas také takzvaný bludný kámen Skalka – ve skutečnosti pozůstatek vápencové homole, na jehož vrchol se děti snažily vyšplhat.

„Po stopách lovců mamutů se synem vyrážíme každý rok, protože je to pěkná procházka a ještě můžeme poznat něco nového. Letos jsme tady po sedmé,“ řekl 36letý Lubomír Gladiš z Lipníku nad Bečvou. Jak dodal, celý okruh se svým synem stihnou projít za hodinu a půl.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika