V síti vyšetřovatelů skončilo pět hříšníků. Nejmladší zadrženou byla přitom čtrnáctiletá dívka, která si dala v baru v Přerově jedno pivo. Dechová zkouška u ní naměřila 0,15 promile.

„Akce s názvem Mládež probíhala ve středu od sedmi hodin večer do dvou do noci. Nasazeny do ní byly více než tři desítky policistů z pořádkových jednotek, dopravních policistů a kriminalistů, kteří podnikli zátah na všechny bary a hostince v Přerově. Prověřili ale i situaci v hranické části okresu a v samotných Hranicích. K dispozici měli i psovoda,“ přiblížila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

V Přerově prošli policisté nechvalně proslulé herny v Čechově ulici a v okolí nádraží, ale navštívili i restaurace, vinárny a hostince v okolních obcích.

Zátah se zaměřil hlavně na to, zda provozovatelé dodržují zákaz podávání alkoholu mladistvým a nezletilci se neopíjejí a nebo nehrají automaty. Policisté přitom zavítali do třiceti čtyř objektů v regionu, prověřili na 127 osob a zkontrolovali na 52 aut.

Až na ojedinělé výjimky se ale neukázalo, že by školáci zabíjeli volný čas flámováním.

Alkohol? Chceme to jen tak zkusit

Policisté přivedli přímo z restaurace na služebnu dva mladíky a uložili celkem tři pokuty ve výši dva tisíce korun. Dva zadržení navíc nebyli schopni prokázat svou totožnost. Děti byly podle mluvčí policie většinou mírně podnapilé a dechová zkouška u nich naměřila hodnotu do jedné promile.

V síti policistů uvízla i čtrnáctiletá dívka, která vyšetřovatelům řekla, že si dala jedno pivo a dechová zkouška u ní zjistila přítomnost 0,15 promile alkoholu. V jednom případě policisté narazili také na čtrnáctiletého chlapce, který seděl se svou sestrou večer v baru. Opilý ale nebyl.

Mladiství při výslechu do protokolu většinou uvedli jako příčinu toho, proč posedávání v barech a oddávají se pití, že to chtějí jen tak zkusit. K pití je ve většině případů strhla parta.

Dalším důvodem bylo i to, že jim alkohol nabídl kamarád. Přerovští policisté hodlají v raziích, zaměřených na podávání alkoholu mladistvým, pokračovat i v příštích měsících.