Její zástupci se dohodli s představiteli magistrátu na konkrétních krocích v případě, že by někdy v budoucnu došlo k nepředvídané události. Chemička vyšla lidem vstříc zřízením mailové adresy, kam mohou občané zasílat své dotazy.

Při podezření na únik je lidem k dispozici i směnový dispečer firmy, který zodpoví jejich dotazy. „Cílem setkání za přítomnosti zástupců magistrátu, Hasičského záchranného sboru a Městské policie bylo představení technologií používaných v Precheze,“ řekl mluvčí společnosti Milán Šamárek.

Podle jeho slov komunikace podobného typu v minulosti chyběla. Firma prý nyní informuje o případné odstávce technologie magistrát s předstihem, aby nedošlo k situaci, jaká nastala letos v květnu.

Tehdy si občané Přerova stěžovali na dráždivý zápach, který jim způsoboval zdravotní problémy. „Chápeme to jako velký posun,“ komentoval iniciativu chemičky tiskový mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Na jednání se totiž dohodly některé detaily postupu v případě krizových situací.

„Hasiči spolu s Městskou policií mohou vstoupit do mluvících sirén, což se tenkrát nestalo,“ zmínil se Přidal. Informovat o úniku nebo o zápachu, na který si mají dát občané pozor, ale budou do budoucna strážníci prostřednictvím megafonů.

„Myslíme si, že mluvící sirény nejsou pro tyto účely ideální. Zápach totiž většinou pocítí pouze lidé z jedné lokality a netýká se všech obyvatel města. Bylo by tedy zbytečné způsobovat nějakou paniku,“ poznamenal Přidal.

Chemička hodlá informovat o své činnosti formou letáku, ve kterém by se lidé dozvěděli více aktualit o výrobě v závodě. Mnozí občané totiž mají pouze kusé zprávy o dění. „

V současné době je Precheza největším výrobcem titanové běloby v republice, produkujeme ale také železité pigmenty, kyselinu sírovou a sádrovec,“ upřesnil mluvčí závodu Šamárek.

„Systém předávání informací je v současné době plně funkční. Všechny dotčené organizace jsou s předstihem informovány o najíždění i odstavování velkých technologických celků a z toho plynoucích stavů, kdy by mohli být občané města obtěžováni zápachem,“ řekl mluvčí firmy.

Podle Jaroslava Čagánka z odboru životního prostředí přerovského magistrátu bylo v období od dubna do poloviny října evidováno na dvaadvacet událostí, kdy byl zaznamenán v lokalitě na nábřeží P. F. B. zápach z chemičky. „Požádali jsme proto na jednání Prechezu, aby se k jednotlivým událostem vyjádřila,“ uzavřel.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika