Pochopitelně se i na této komunální úrovni budou pokoušet o štěstí čerstvě vzniklá politická uskupení jako TOP 09 nebo Věci veřejné.

V Přerově je velkým překvapením kandidátka Občanské demokratické strany. Nyní má mezi náměstky primátora dva své zástupce – Elenu Grambličkovou, která však bude na kandidátce figurovat až na 13. místě, a Josefa Kulíška, který obsadí druhé místo.

Lídrem ODS pro nadcházející volby se překvapivě stane Jarmila Havlíčková, kterou lidé mohou znát ze stavebního úřadu. V komunální politice by byla úplným nováčkem.

„Kandiduji poprvé. Členkou ODS jsem necelé dva roky,“ řekla Havlíčková, kterou s nabídkou kandidovat údajně kontaktovali další lidé z této strany v Přerově.

„Bavili jsme se o tom na několika pracovních schůzkách. Pracuji ve státní správě a k občanům i samosprávě mám blízko, takže jsem nakonec kývla,“ uvedla úřednice.

Rozmyslet si, jakým oblastem či tématům by se chtěla věnovat nejvíce, prý zatím ještě nestihla.

ODS povede starosta

V Hranicích bude lídrem Občanské demokratické strany současný starosta města Miroslav Wildner.

„Kandidátka už byla sestavena a potvrzena místním sněmem ODS. Na prvním místě jsem byl schválen já,“ potvrdil.

Naopak novou politickou tváří bude v nadcházejících volbách Pavla Rudolfová, která rovněž zvolila barvy občanských demokratů. Lidé ji budou nejspíš znát jako čerstvou majitelku tenisových kurtů v městském parku.

Lajtoch: jednička socialistů

Pokoušela se letos o úspěch už ve volbách do Parlamentu, kde skončila sedmá.

„Ovšem ta místní politika mě láká ještě mnohem víc. Bydlím v Hranicích odmalička a myslím si, že by bylo dobré tady něco ovlivnit,“ vyjádřila se osmatřicetiletá podnikatelka.

Přerovská ČSSD vsadila na osobnosti, které sedí ve vedení města již nyní. Jedničkou na kandidátce bude současný primátor Jiří Lajtoch, který je v současné době také senátorem.

„Dohodli jsme se, že by bylo škoda, kdyby nekandidoval. Druhá v pořadí je náměstkyně primátora Šárka Krákorová-Pajůrková,“ sdělil již dříve radní za ČSSD Václav Zatloukal, který bude na kandidátce své strany trojkou.

Ondriášová: Pozice lídra se nedala odmítnout

Všeobecně známé jméno se objeví také na kandidátce ČSSD v Hranicích.

Místostarostka Radka Ondriášová vstoupila před čtyřmi lety do veřejné politiky za hnutí Právo a spravedlnost. Tentokrát kandiduje právě za Českou stranu sociálně demokratickou.

„Jednak jsme v rámci hnutí trošičku neudržovali kontakty a nespolupracovali a pak se také nedala odmítnout lukrativní nabídka ČSSD, která mě oslovila,“ svěřila se Ondriášová a měla tím na mysli pozici lídra, která se prý nedala odmítnout.

Puchalský: primátor podle Společně pro Přerov

Koalice Společně pro Přerov navrhuje na nejvyšší post zastupitele Vladimíra Puchalského. První místo na kandidátce TOP 09 potvrdil předseda regionální organizace této strany Dušan Hluzín.

Za komunisty bude z prvního místa kandidovat poslanec a městský i krajský zastupitel Josef Nekl, který již dříve v rozhovoru pro Deník uvedl, že v případě zvolení by pro něho skloubení všech funkcí bylo velmi náročné.

Hraničtí zelení se letos rozhodli zkusit štěstí ve volbách sami. Před čtyřmi lety tvořili společnou kandidátku s KDU-ČSL.

„Všechno má svůj vývoj. Během těch čtyř let naše strana vyspěla a proto se výbor rozhodl, že bez ohledu na fiasko zelených v parlamentních volbách budeme v Hranicích kandidovat jako samostatný subjekt,“ komentoval odtržení od KDU-ČSL městský zastupitel Milan Vinkler.

Setkával se s arogancí a nezájmem

Smutná je tentokrát KSČM. Na její kandidátní listině bude totiž chybět výrazná osobnost v podobě Zdeňka Špiříka. Ten už do zastupitelstva města nechce.

„Je znechucen. Velmi často se na schůzích zastupitelů setkával s arogancí a nezájmem,“ vysvětlil jeho nechuť Miroslav Raindl, který na kandidátce komunistů chybět naopak nebude.

Do pozadí neustupuje ani bývalý hranický starosta Vladimír Juračka, kandidující minule za Hranice 2000. Tentokrát se jeho jméno objeví na listině, kde bude kromě již zmíněného hnutí figurovat také Top 09.

Chybět nebudou v říjnu v modrých obálkách ani Věci veřejné a Starostové-nezávislí.

Pavla Kubištová, Kateřina Kapková