Podle otce přepadeného hocha řádí u silničního podjezdu ve Vrchlického ulici parta dětí ve věku desíti až čtrnácti let.

„Není to tak dávno, co mi jedna starší paní ze sousedního sídliště Na hrázi popisovala, jak ji v těch místech přepadli a okradli,“ uvedl Tomáš Karolík.

„Vzali jí kabelku a utíkali směrem k ubytovně. Když přijeli policisté, pachatele bohužel nenašli, protože je zřejmě rodiče schovali, ale kabelka ležela pohozená za domem a samozřejmě bez peněženky,“ dodal.

On sám má s partou výrostků také špatné zkušenosti. Jeho desetiletý syn šel kolem ubytovny ze školy a měl u sebe pětistovku, kterou zapomněl odevzdat učitelce. Hoši ho obstoupili a chtěli po něm peníze.

„Když vytáhl peněženku, vytrhli mu ji z ruky a utekli,“ řekl Karolík.

Také on se ihned obrátil na policii, ale neuspěl.

„Nabídli mi, že se mnou tu událost sepíší, ale zároveň mi řekli, že těm klukům hrozí tak maximálně dvojka nebo trojka z chování. Proto jsem usoudil, že ani nemá smysl nic sepisovat,“ dodal Tomáš Karolík.

Pokud se nezletilý dopustí skutku, který vykazuje znaky trestného činu, nemá sice trestní odpovědnost a policistům skutečně nezbývá než případ odložit.

„Zároveň však vyzýváme kurátora, aby se jím zabýval,“ sdělila přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Postup u šetření trestných činů, spáchaným dětmi, je stejný jako u dospělých. Jen s tím rozdílem, že nekončí sdělením obvinění.

„Zajišťují se však stopy, svědci, popřípadě i záznamy z kamery, pokud je v dané lokalitě nainstalována,“ pokračovala mluvčí.

Kromě kurátora, který pak pracuje nejen s problémových dítětem, ale s celou rodinou, se může do případu vložit i občansko-právní řízení.

„To v případě, že dotyčné dítě svým činem způsobilo nějakou škodu a poškozený se domáhá jejího uhrazení,“ uzavřela Zajícová.

Tomáš Karolík se celou záležitost rozhodl zveřejnit z jediného důvodu:

„Chtěl bych, aby rodiče malých dětí věděli, co se u té ubytovny děje. Pokud tam jejich synové a dcery chodí do školy, může se jim stát něco podobného, jako mému klukovi.“