Chovatelé se obávají toho, že po prodeji komplexu výstavy v Přerově zaniknou. Protože přerovský magistrát o areál výstaviště nemá zájem, skončí zřejmě v rukou několika vlastníků. Pro nového majitele by totiž zřejmě investice do koupě tak rozsáhlého majetku a jeho rekonstrukce byla příliš velkýmsoustem.

„Bez výstaviště bychom se neobešli. Je to výborné zázemí pro naše účely. Máme už dokonce vytvořený plán akcí na letošní rok. Počítáme s tím, že na výstavišti uspořádáme poslední listopadový víkend šestý ročník Chovatelské výstavy Moravy a Slezska,“ řekla třeba Božena Macíčková z Českého svazu chovatelů v Přerově.

Nad ztrátou rozlehlého areálu, vhodného pro pořádání výstav, bědují také chovatelé exotického ptactva. „Byla by velká škoda, kdyby to tu zaniklo. Setkání chovatelů exotů má v Přerově tradici a jezdí na něj lidé z Polska, Německa a dalších zemí. Všichni hodnotí vysokou úroveň této akce,“ řekl třeba chovatel Antonín Beneš z Hranic.

Vlastník areálu – olomoucká společnost Genoservis – zatím nenašel pro výstaviště vhodného kupce. „V současné době to vypadá tak, že se nám nepodaří naplnit náš záměr. Chtěli jsme totiž areál odprodat jako celek, to ale bohužel není možné. Podepsala se na tom i současná ekonomická krize. Areál budeme muset rozdělit asi na osm částí“ řekl Milan Chytil, který má na starosti prodej přerovského Výstaviště.

Ten už nyní jedná s vážnými zájemci, kteří mají zájem hlavně o pozemky, na nichž by chtěli stavět. „Záležet však bude na radních, protože pro novou bytovou výstavbu bude nutné změnit územní plán. Doufám, že město, které samo o areál neprojevilo zájem, nebude zájemcům házet klacky pod nohy,“ dodal Chytil.

Podle jeho slov je snahou současného majitele, aby stávající víceúčelová hala, která se v areálu nachází, zůstala i nadále zachována pro výstavní účely. „Snažíme se najít vhodného zájemce, který si halu odkoupí nebo pronajme a bude ji dál nabízet vystavovatelům. Nechceme, aby tradice zemědělských výstav v Přerově zcela zanikla,“ ujistil Chytil.

Milan Chytil zároveň uvedl na pravou míru nepotvrzenou informaci, která ve městě v souvislosti s prodejem výstavištěm koluje. Mezi obyvateli Přerova se totiž proslýchá, že areál obsadí vietnamští obchodníci.

„Je pravdou, že s některými pražskými obchodníky vietnamské národnosti jsme jednali, ale pochybuji, že dojde k uzavření dohody. Pokud bychom si plácli, v areálu by určitě nevznikla vietnamská tržnice, ale spíše by se některé pavilony využily jako sklady,“ vysvětlil dále Chytil. Zástupci vedení města znovu potvrdili, že nemají o koupi rozlehlého areálu zájem.

„Původně jsme o tom uvažovali a dokonce byla zpracovaná i studie na přebudování sportovní haly. Nakonec ale ze záměru sešlo,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Město totiž nemá finance na rekonstrukci zchátralého areálu a neví si rady s jeho využitím.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová