Vadilo jí, že nebyla přizvána do pracovní skupiny, která sestavovala nový text vyhlášky. Předpis nakonec i přes ostré výhrady u zastupitelů prošel - ale ve zcela jiné podobě, než opozice doufala.

Nově přijatá vyhláška je podle opozičních politiků bezzubá a neřeší problém hazardu ve městě. Zástupci strany Společně pro Přerov se pustili do radních hned v úvodu jednání. Nesmířili se s tím, že se nemohli podílet na znění nové vyhlášky, přestože na rozrůstání hazardu ve městě upozornili jako první a chtěli, aby byl provoz heren v Přerově regulován.

Navrhovali třeba to, aby byly herny v určité minimální vzdálenosti od škol a církevních objektů a bylo v nich otevřeno pouze do 22 hodin. Opoziční zastupitelé chtěli proto na jednání prosadit alespoň ustavení dočasného výboru, který by dohlížel na tvorbu nové vyhlášky. „Dočasný výbor chceme zřídit proto, že jsme neměli možnost pracovat v komisi na nové vyhlášce,“ vysvětlil to zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Vznik výboru ale nakonec u zastupitelů neprošel. Fakt, že do nové komise nebyli přizváni zástupci všech stran napříč politickým spektrem, kritizovali i další přítomní. „Není to fér,“ nechal se slyšet také zastupitel Petr Laga (KSČM). Podle přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) se však radní na rozšíření pracovní skupiny nedohodli.

„Já osobně jsem návrh na rozšíření předkládal, ale většina radních s ním nesouhlasila,“ komentoval to Lajtoch. Zastupitel Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) šel v kritice radních ještě dál. „Město je otevřeně a nepřijatelně řízeno radou a nikoliv zastupiteli. Ctí se zde zásada, že je konstruktivní nediskutovat s opozicí,“ řekl Puchalský.

Ani jeho námitky ale rozhodnutí zastupitelů nezvrátily a nová vyhláška o výherních hracích automatech byla přijata. „Její podstatou je, že výherní hrací automaty nemůžou být umístěny v těch objektech ve městě, které vytipovala pracovní skupina,“ shrnul radní Václav Zatloukal. (ČSSD).

„Takto jemný a citlivý bič na automaty jsem si skutečně nepředstavoval,“ reagoval zastupitel Martin Kolařík (Strana zelených). „Vy jste o našem předpisu řekli, že je nepřijatelný a špatný, ale ten váš není vůbec žádným předpisem,“ dodal k tomu Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Většině zastupitelů se ale vyhláška nezdála tak špatná a schválili ji. Pro se vyjádřilo 21 přítomných, proti byli tři zastupitelé, pět se hlasování zdrželo a dva nehlasovali.